DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Şili’de Orman Yangını: En Az 51 Kişi Yaşamını Kaybetti

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Şili’de Orman Yangını: En Az 51 Kişi Yaşamını Kaybetti

Güney Amerika ülkesi Şili’de kıyı kentleri Valparaiso ve Vina del Mar’ın birçok bölgesinde çok sayıda yangın meydana geldi.

Şili İçişleri Bakanı Carolina Toha, çıkan yangınlar üzerine düzenlediği ilk basın toplantısında, ölü sayısının daha da artabileceğini belirterek, “Ölüm sayısı sürekli değişiyor, şu ana kadar 19 kişi yaşamını yitirdi. Başka bölgelerde de ölenler olabilir” ifadesini kullandı.

Toha, bazı yangınların “kasıtlı” çıkarıldığını düşündüklerini açıklamıştı.

Ulusal Afet Önleme ve Müdahale Servisinden (Senapred) yapılan açıklamada, yangının şiddetli rüzgarın etkisiyle hızla yayıldığı ve bazı kasabalarda tahliye işlemlerinin başlatıldığını duyurdu.

Şilili yetkililer, en son yapılan açıklamada, orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısının 51’e yükseldiğini bildirdi.

Sol’un haberine göre; Devlet Başkanı Gabriel Boric, X sosyal medya hesabından, orman yangınları nedeniyle olağanüstü hal (OHAL) ilan ettiklerini açıkladı.

CNN’in haberine göre, Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric, daha sonra yaptığı açıklamada, koşullar göz önüne alındığında yangınlarda yaşamını yitirenlerin sayısının artacağını söyledi.

Yangınlardan etkilenen bölgelere askeri birliklerin konuşlandırılacağını ifade eden Boric, ihtiyaç olan tüm kaynakların hazır bulundurulacağını belirtti.

İçişleri Bakanı Carolina Toha da itfaiyecilerin yaklaşık 40 yangını kontrol altına aldığını, 29 orman yangıyla ise mücadeleyi sürdürdüğünü kaydetti.

Şilili yetkililer, orman yangınlarının Valparaiso ile Marga Marga bölgelerinde devam ettiği bilgisini paylaştı.

Yetkililer, Valparaiso’daki orman yangınlarında yaklaşık 1100 evin hasar gördüğünü aktardı.

Şili basınında çıkan haberde, Valparaiso kentine yaklaşık 20 kilometre mesafedeki Penuelas Gölü Doğal Parkı’nda da yangın çıktığı belirtildi.