DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.324,01 -0.802

Uzun Burun Şekillerimiz Neandertallerden Miras Kalmış

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Uzun Burun Şekillerimiz Neandertallerden Miras Kalmış

Daha uzun bir buruna yol açan belirli bir gen, eski insanlar soğuğa adapte olurken gerçekleşen doğal seçilimin bir ürünü olabilir.

Yeni araştırmalar, burunlarımızın şeklinin Neandertallerden miras kalan bir genetik materyal tarafından belirlenmiş olabileceğini öne sürüyor.

Yeni bir çalışma, (yukarıdan aşağıya) daha uzun bir buruna yol açan belirli bir genin, Afrika’dan ayrıldıktan sonra daha soğuk iklimlere adapte olan eski insanlar olarak doğal seçilimin ürünü olabileceğini buldu.

Araştırmanın yazarlarından Dr Kaustubh Adhikari, “Son 15 yılda, Neandertal genomunun dizilenmesinden bu yana, kendi atalarımızın Neandertallerle melezlendiğini ve bize onların DNA’sının küçük parçalarını bıraktığını öğrenebildik.” diyor.

“Bu çalışmada, Neandertallerden miras kalan bazı DNA’ların yüzümüzün şeklini etkilediğini görüyoruz. Binlerce kez nesilden nesile aktarıldığı için bu, atalarımıza yardımcı olmuş olabilir.” diyor.

Araştırmacılar, çalışmanın bir parçası olan ve Brezilya, Kolombiya, Şili, Meksika ve Peru’dan toplanan, Latin Amerika’daki karma Avrupalılar, Amerika yerlileri ve Afrika kökenli 6.000’den fazla kişinin verilerini kullandı. İnsanlardan alınan genetik bilgiler, yüzlerinin fotoğraflarıyla karşılaştırıldı.

Araştırmacılar, farklı yüz özelliklerinin farklı genetik belirteçlerin varlığıyla nasıl bağlantılı olduğunu görmek için özellikle yüzlerindeki burun ucu veya dudak kenarı gibi noktalar arasındaki mesafelere baktılar.

Yüz şekliyle ilişkili 33 genom bölgesini yeni tanımladılar. Doğu Asya, Avrupa veya Afrika’daki insanları kullanarak diğer etnik kökenlerden gelen verilerle karşılaştırmalarda 26 taneyi kopyalayabildiler.

Araştırmacılar, özellikle ATF3 olarak adlandırılan bir genom bölgesinde, Amerika yerlisi soyuna sahip birçok insanın (ve başka bir gruptan Doğu Asya soyuna sahip diğerlerinin) Neandertallerden miras kalan bu gende genetik materyale sahip olduğunu buldular. Bunun burun uzunluğunun artmasına katkıda bulunduğunu ortaya koydular.

Araştırmacılar, bu gen bölgesinin, genetik materyali taşıyanlar için bir avantaj sağladığını öne süren doğal seçilim belirtileri taşıdığını söylüyor.

Fudan Üniversitesi’nden araştırmanın ilk yazarı Dr Qing Li, “Burnumuzun şeklinin doğal seçilim tarafından belirlendiği uzun süredir tartışılıyor; Burunlarımız soluduğumuz havanın sıcaklığını ve nemini düzenlememize yardımcı olabileceğinden, farklı burun şekilleri atalarımızın yaşadığı farklı iklimlere daha uygun olabilir.” diyor.

“Burada tanımladığımız gen, atalarımız Afrika’dan taşınırken insanların daha soğuk iklimlere uyum sağlamasına yardımcı olmak için Neandertallerden miras alınmış olabilir.”

Araştırmanın yazarlarından Andres Ruiz-Linares, “İnsan çeşitliliğine ilişkin çoğu genetik çalışma, Avrupalıların genlerini araştırdı; çalışmamızın çeşitli Latin Amerikalı katılımcıları, genetik çalışma bulgularının kapsamını genişleterek tüm insanların genetiğini daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor.” diyor.

Araştırmacılar, Communications Biology’de yayımlanan bulgunun, Homo sapiens’ten farklı olarak arkaik insanlara ait yüz şeklimizi etkileyen ikinci DNA keşfi olduğunu söylüyor.

Aynı ekip, 2021 tarihli bir makalesinde dudak şeklini etkileyen bir genin eski Denisovalılardan miras kaldığını keşfetti.