DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.212,69 -1.072

Mülkiye İzmir Hayvan Hakları Grubu: “Hayvan Deneylerinden Vazgeçin”

Yayınlanma Tarihi : Google News
Mülkiye İzmir Hayvan Hakları Grubu: “Hayvan Deneylerinden Vazgeçin”

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde açılmak istenen hayvan deney laboratuvarına Mülkiye İzmir Hayvan Hakları Grubu ‘Hayvan deneylerinden vazgeçilmeli’ açıklaması yaptı.

Mülkiye İzmir Hayvan Hakları Grubu, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde bulunan hayvan deney laboratuvarlarının kapatılması için Alsancak’ta bulunan üniversite rektörlüğü önünde bir araya geldi.

Polis engeli üzerine rektörlük karşısında bulunan sokakta yapılan açıklamada, “Hayvan deney laboratuvarlarına hayır” pankartı açıldı.

Mülkiye İzmir Hayvan Hakları Grubu’ndan Mete Hüsünbeyi, her yıl dünyada 100 milyondan fazla hayvanın deneylerde kullandığını belirtti. Yeni Yaşam’ın haberine göre; Hayvanların “mal” olarak görülmelerini, sömürülmelerini, deneyde kullanılmalarını ve işkenceye maruz kalmalarını kabul etmediklerini vurgulayan Hüsünbeyi, “Dünyada birçok üniversitede olduğu gibi ülkemizde de Aksaray Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi hayvan deneyini kaldırmıştır. Bir araştırma veya çalışma yaparken canlı hassasiyetini ve hayvanların da bizim gibi benzer duyulara sahip olduğunu öğrenerek yetişmemiz gerekiyor” diye kaydetti.

“Çağdışı kalmış hayvan deneylerinden vazgeçilmeli”

Türkiye’de 120’den fazla Hayvan Deney Laboratuvarı bulunduğunu ifade eden Hüsünbeyi, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde 10 kilo üstü hayvanlara yönelik 2’inci laboratuvar yapıldığını söyledi.

Hüsünbeyi, “Bilginin, bilimin geliştiği bu dönemde çağdışı kalmış hayvan deneylerinden vazgeçilmeli. Hayvan deney laboratuvarları alternatif bilimsel araştırma laboratuvarlarına dönüştürülmelidir. Biz irademizle kendi bedenlerimizi bilim ve eğitim amaçlı değerlendirilmek üzere kadavra olarak bağışlıyoruz. Bir sömürü biçimi olan hayvan deneyleri vahşetinden vazgeçilmesini talep ediyoruz” çağrısı yaptı.