DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Kürtçe Oyun Qral û Travis’e Kaymakamlık Engeli

Yayınlanma Tarihi : Google News
Kürtçe Oyun Qral û Travis’e Kaymakamlık Engeli

Ağrı’nın Patnos ilçesinde sahnelenmek istenen Kürtçe “Qral û Travis” oyunu, ilçe kaymakamlığı tarafından engellendi. Kaymakamlık, telefon üzerinden oyunun “uygun” görülmediğini söyleyerek izin verilmediğini aktardı.

Patnos Belediyesi’ne bağlı Kültür Sanat Merkezi’nde 17 Ocak’ta sahnelenmesi planlanan “Qral û Travis” adlı Kürtçe tiyatro oyunu Patnos İlçe Kaymakamlığı tarafından yasaklandı.

Êlih’de (Batman) bulunan Şano Ar Tiyatrosu’nun oyunu olan “Qral û Travis”i Ağrı’da sahnelemek için Patnos Kaymakamlığına başvuran Abdullah Kartal’a kaymakamlık, telefon üzerinden oyunun “uygun” görülmediği ve izin verilmediğini aktardı.

Artı Gerçek’in haberine göre ; Abdullah, Kaymakamlığın yasak kararının keyfi olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Patnos’ta Qral û Travis adlı etkilimiz Kürtçe bir tiyatro olup ülke genelinde hiçbir sorun olmadan program yapılırken Patnos’ta keyfi uygulama ile programımıza izin verilmiyor. 5 Ocak’tan bu yana izin için uğraşıyoruz. İlçe emniyetine, kaymakamlığa dilekçe verdim. Kaymakamlık dilekçemizi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne vermiş ne alakaysa. Kaymakamlık ve Milli Eğitim arasında 3-4 defa ret cevap verilmiş. Kaymakamlık emniyete göndermiş, ardından güvenlik şubesine. Kaymakamlık tekrardan Ağrı Güvenlik Şubesi’ne yazı göndermiş ve sicil kaydım, senaryo ve afiş istendi. Kürtçe kültür ve sanat etkinliklerimiz engelleniyor. Programımız biletli olacaktı. Programı 17 Ocak’ta düzenleyecektik. Kısa bir süre içerisinde biletlerimizi de tüketemezdik. Bizleri Kürt dili ve kültür sanattan uzaklaştırarak toplumdan uzaklaştırılmak istendiği apaçık ortada. Yapacağımız programda silah yok, bomba yok. Tiyatronun ne gibi izni olabilir. Ama bizim program tarihinden bir gün sonra ise ilçede başka bir tiyatro düzenlendi, buna izin verildi.”

16 Ocak’ta kendilerine sözlü olarak ret kararı verildiği paylaşan Abdullah, “Gerekçeli karar bile verilmiyor. Kaymakamlık tarafından randevu alınıp gerekçeli kararın neden olumsuz olduğu hakkında kaymakam ile görüşmemiz istendi. Kaymakamlıkta bulunan Yazı İşleri Müdürü kaymakamın oyun için ‘uygun görülmemiştir’ kararını verdiğini söyledi” şeklinde konuştu.