DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.071,47 0.879

Tarsus KDK Yenice’de protesto düzenleyecek: “Düzeniniz batsın, kadınlar yaşasın”

Yayınlanma Tarihi : Google News
Tarsus KDK Yenice’de protesto düzenleyecek: “Düzeniniz batsın, kadınlar yaşasın”

Tarsus Kadın Dayanışma Komitesi (KDK) dün yaşanan kadın cinayeti sonrasında, bugün bir basın açıklaması yapacağını duyurdu.

Tarsus KDK, dün Tarsus’a bağlı Yenice mahallesinde Mustafa Yıldır isimli polis memuru erkeğin, 31 yaşındaki kadın Mervegül Bayer’i katletmesi sonrasında bugün Yenice’de bir eylem gerçekleştireceğini açıkladı.

Yapılan açıklamada, “Mervegül’ün katillerinden hesap soracağız” ifadeleri yer alırken, basın açıklamasının saat 18.00’de Yenice İstasyonu’nda gerçekleştirileceği bildirildi.

Öte yandan Tarsus KDK tarafından dün yapılan açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı:

“Acımız da öfkemiz de büyük! Üzgünüz çünkü ülkemizde her gün kadın cinayetleri işleniyor. Öfkeliyiz çünkü bu düzenin yargısı, kanunları, kolluğu, savcısı biz kadınları şiddetten korumaya yetmiyor.

Bugün Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Yenice mahallesinde bir kadın cinayeti daha işlendi. Polis memuru katil erkek, bir sene önce boşandığı, 31 yaşındaki kadın Mervegül Bayer’i sokak ortasında katletti.

Çok iyi biliyoruz ki meclisteki dört eşli gerici vekiller, kadınları elinin kiri olarak gören tarikatlar ve cemaatler, kadınları ucuz işgücü olarak gören patronlar, bizi eve kapatmak isteyen ve haklarımızı elimizden almaya çalışan AKP iktidarı bu cinayetlerin sorumlusudur. Kadın düşmanı politikalarıyla yoksulluğumuzu arttıranlar, dini siyasete alet ederek kadınlar hakkında fetva verenler bu cinayetin sorumlusudur.

Bizim bizden başka, emekçi kadınların birbirinden başka yol arkadaşı yok. İşte bu yüzden mahallemizde yan yana geliyoruz. İşte bu yüzden hayatımıza, canımıza, emeğimize kast edenlere karşı birlik olmaya çağırıyoruz.

Tarsus Kadın Dayanışma Komitesi (KDK) olarak bize reva görülen bu şiddeti, eziyeti, sömürüyü kabul etmiyoruz. Nerede bir kadın, şiddete, taciz-tecavüze, mobbinge, işyerlerinde hak gasplarına maruz kalıyorsa biz orada olacağız.
Kadınların sesini kısmak isteyenlerin karşısına hep birlikte en gür sesimizle çıkacağız.”