DOLAR 32,5292 % 0.03
EURO 35,0182 % 0.32
STERLIN 41,4724 % 0.28
FRANG 36,7931 % 0
ALTIN 2.438,02 % 0,11
BITCOIN 65.073,71 -0.199

İzmir’de Eros için oturma eylemi devam ediyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
İzmir’de Eros için oturma eylemi devam ediyor

İzmir’in Konak ilçesinde, kedi Eros’u işkenceyle öldüren İbrahim Keloğlan’ın tutuklanmamasına karşı beş gündür oturma eylemi yapan hak savunucuları, ‘Sesimizin duyulacağına ve kararın bozulacağına olan inancımız devam ediyor. Katilin iyi hali olmaz. Cinayetin de türü olmaz’ dedi.

İzmir‘in Konak ilçesinde, İstanbul’da ‘Eros ‘isimli kediyi işkenceyle öldüren İbrahim Keloğlan‘ın tutuksuz yargılanmasına tepki gösteren hayvan hakları savunucuları başlattıkları oturma eylemini beşinci gününde de sürdürüyor.

Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde düzenlenen dünkü eylemde Keloğlan’a verilen ‘iyi hal indirimi’ne tepki gösteren aktivistler, ‘İnsanlık öldü, hayvanları savunalım’, ‘Hayvan katilleri yakalansın’ pankartları açtı; ‘Hak, hukuk, adalet’, ‘Sokak hayvanları sahipsiz değildir’ sloganları attı.

“Katilin iyi hali olmaz, Cinayetin de türü olmaz,  kısa ve öz, tutuklama istiyoruz”

yeşil Gazete’nin haberine göre; Eylemde konuşan Merve Çınar, “Sesimizin duyulacağına ve kararın bozulacağına olan inancımız devam ediyor. Katilin iyi hali olmaz. Cinayetin de türü olmaz. Biz kısa ve öz, tutuklama istiyoruz” dedi.

Adalet nöbetinde kararlı olduklarını dile getiren ve herkese ihtiyacı olduklarını belirten Çınar, “Biz burada yaşam hakkı savunucuları olarak yıllardır hayvanlarla geçirdiğimiz zamandan ve paylaştıklarımızdan çok şey öğrendik. Eğer hala bir evlat edinmemiş, bir hayvanın başını okşamamış olan var ise şimdi tam zamanıdır. Evlatlarımıza zarar veren kim varsa en ağır cezayı almalarını istiyoruz. İstinaf süresi dolana kadar da tepkimize devam edeceğiz” diye konuştu.

Ne olmuştu?

İstanbul Başakşehir‘de, yılbaşı gecesi,  yaşadığı sitenin asansöründe kıstırdığı kedi Eros‘u 6 dakika boyunca işkence ederek öldüren İbrahim Keloğlan‘a verilen 1 yıl 3 ay hapis cezası ve salıverilmesine itiraz edilmesi üzerine  yeniden yargılandığı davada, geçen hafta karar açıklanmış; saldırganın 2 yıl 6 ay hapis cezası ve yurt dışına çıkış yasağı ile serbest bırakılmasına karar verilmişti.

Keloğlan’a iyi hal indirimi de uygulanmıştı.