DOLAR 31,5775 % 0
EURO 34,3252 % -0.03
STERLIN 40,1219 % -0.06
FRANG 35,6808 % -0.04
ALTIN 2.144,64 % -0,20
BITCOIN 2.158.689 8.016

Fikir Atölyesi Derneği: “ÇEDES iptal edilmelidir”

Yayınlanma Tarihi : Google News
Fikir Atölyesi Derneği: “ÇEDES iptal edilmelidir”

✍ Haber: Mehmet TANLI (Çukurova Bülten Almanya Temsilcisi)

Almanya’nın Kuzey Ren Vesfalya Eyaletinde kurulan ve Federal düzeyde üyeleri bulunan, partiler ve inançlar üstü bir sivil toplum kuruluşu olan Fikir Atölyesi Derneği, Türkiye’ de çok tartışılan AKP’nin Çedes adlı eğitim projesiyle ilgili kamuoyuna yönelik bir basın açıklaması yayımladı.

Basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

Son günlerde tartışmaların tam odağında olan ÇEDES, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet ve Gençlik-Spor Bakanlığının bir ortak eğitim, değişim, dönüşüm Projesidir. Din görevlileri farklı inanç ve mezheplerden çocuklara eğitim vermek için yetkin değillerdir. AKP hükümeti tarafından Toplumsal yaşam dini kurallara göre biçimlendirilmek istenmektedir bu da kabul edilemez.

ÇEDES, Laiklik karşıtı bir Projedir. ‘Laik ve Bilimsel Eğitim Düşmanı ÇEDES Protokolü derhal iptal edilmelidir.

Bizzat iktidar eliyle hayata geçirilen ve birbirinden ayrı olması gereken eğitim alanı ile inanç alanlarının birbirine karıştırılmasına yönelik ÇEDES ve benzeri uygulamalardan derhal vazgeçilmelidir.

Eğitim-Sen , Alevi çatı örgütleri ve daha bir çok demokrat örgütler gibi bizde Almanya’da kurulu  Fikir Atölyesi Derneği olarak “Okullarda imam istemiyoruz” .

Yüzlerce imamlardan oluşan manevi danışmanın okullarda görevlendirilmesiyle gündeme gelen ‘ÇEDES Projesi’yle öğrencilere ‘Değerler Kulübü’ çatısı altında ‘değerler eğitimi’ verilecek.

Proje kapsamında manevi danışman dışında ayrıca müftüler tarafından, kimlik ve nitelikleri belirsiz kız ve erkek üniversite öğrencileri de görevlendirilecek.

Bugün aldığımız duyumlara göre İzmir’de her üç okuldan birisinde bu din adamlarından oluşan manevi danışmanlar atanmış bulunmaktadır.

Zaten tekçi ve inkârcı olan, çağın gerisinde kalmış eğitim sistemi ÇEDES’le birlikte daha da geriye gidecek biatçı gençler yetiştirilecektir.

Bu gençlerimizin Avrupa ya da başka bir batı coğrafyasındaki akranlarıyla rekabet şansı sıfır olacaktır. Susulur, kararlı biçimde bu Projeyle mücadele edilmez, sessiz kalınırsa önümüzdeki dönemde Türkiye’nin uygar dünyadan kopuşu mutlaka hızlanacak ve en sonunda Laiklik tamamen kaldırılacaktır.

ÇEDES Projesi, çocuklarımızın hem sağlıklı gelişiminin hem de eğitim sisteminde eşit, özgür ve bilimsel düşüncenin ilerlemesinin önünde önemli bir engeldir.

Laik bir yaşamı kabul etmiş, tüm çağdaş, uygar insanlarımızı Türkiye’de siyasal islamcı iktidarın eğitim sistemini siyasal-ideolojik hedefleri doğrultusunda, dini kural ve referanslara göre biçimlendirme isteğine karşı durmaya çağırıyoruz.

Bu nedenle 11 Eylül’ de Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonun Strasburg’da, 16 Eylül’de ise STK’ların İzmir’de ÇEDES’i protesto etkinliklerini, basın açıklamalarını desteklediğimizi kamuoyuna deklare eder, halkımızı bu protestolara geniş bir biçimde katılıma çağırırız.