DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Ünlü Türk kökenli komedyen Fatih Çevikkollu ile Ahlen’de okuma akşamı…

Yayınlanma Tarihi : Google News
Ünlü Türk kökenli komedyen Fatih Çevikkollu ile Ahlen’de okuma akşamı…

✍ Haber: Mehmet TANLI ( Çukurova Bülten Almanya Temsilcisi)

Komedyen Fatih Çevikkollu’nun, göçün de önemli rol oynadığı, ailesinin ve kendisinin Almanya’da yaşadıklarını, kuşaklar arası çatışmaları, 1. kuşağın Türkiye’ye geri dönüş hayalleri, kendisi ve kardeşlerinin Türkiye’ye akrabalarının yanına yollanmalarını, geri getirilmelerini, çocukluğunda Köln’de yaşadığı travmaları ve gelgitleri anlatan kitabı, “Kartonwand-Kartondan Duvarlar” Ahlen’de tanıtıldı.

Volkshochschule Ahlen’in organize ettiği ve Heimatmuseum (Yerel Müze) salonunda gerçekleşen, gazeteci Lisa Voß-Loermann`in moderasyonunu üstlendiği edebiyat akşamı, VHS sorumlusu Frank Schlösser’in konukları selamlamasıyla başladı.

Fatih Çevikkollu’nun yazdığı aile içindeki çatışmaları yansıtan ve yürek parçalayan bu kitapta, yaşanan travmalarla birlikte Türkiye’den işgücü göçünün ailesinde bıraktığı izler ve tortular anlatılıyor.

Kitapta neler var?

Fatih Çevikkollu’nun ailesi ilk bakışta, tamamen normal bir misafir işçi ailesiydi. Anne ve babası 1960’lı yılların sonunda Akdeniz bölgesinin en büyük şehri Adana’dan misafir işçi olarak Almanya’ya gelmişler. Annesi Türkiye’de öğretmen olduğu halde, diploması Almanya’da tanınmadığı için terzi olarak, baba ise Köln Ford fabrikasında iş bulmuşlar. Ailenin en büyük hayali ise her zaman belliydi. O da en kısa zamanda birikim ve yatırım yapıp Türkiye’ye dönmekti.  Ancak ne yazık ki, başarılı komedyenin ailesi de birçokları gibi bu hayallerini de asla gerçekleştirememiş.

“19 yaşında evden ayrıldım”

Kitapta anlatıldığına göre, 20 yıldır Almanya’da tek başına ve başarıyla sahne alan komedyen ve Sinema sanatçısı Çevikkollu’nun öğretmen annesi statü kaybı nedeniyle yıllar içinde psikoza girerken, babası da kendisini giderek daha fazla kendi iç dünyasına kapatarak bastırdığı öfkesini genç Fatih’ten çıkarmış.

Çevikkollu, o zor yılları anımsarken şunları söylüyor:

“Babamdan maalesef çok cezalar aldım, beni dövdü ve cezaları beni hala korkutan bir zulümdür. Bu nedenle, 19 yaşında evden ayrıldım ve kendi yolumu çizdim. Berlin’de 2 bin kişinin başvurup 26 kişinin kabul edildiği Oyunculuk Yüksek Okuluna girmem hayatımın pozitif anlamda kırılma noktası olmuştur‘‘

Kitabında ve Ahlen’de gerçekleşen okuma akşamında, Almanya’ya çalışmak için gelen en verimli, üretken ve dinamik yıllarını Alman ekonomisine katkı sunarak geçiren ilk kuşağın onore edilmediğini ve haklarının iade edilmediğini de ifade eden Çevikkollu, onların torunlarının ve bazı kesimlerin bugün hala ev, iş aramada dışlandıklarını ve  ayrımcılığa maruz kaldıklarını söyledi.

Kiepenheuer & Witsch Yayınevi tarafından basılan kitap, çok kısa bir süre içerisinde en çok okunan kitaplar (Bestseller) arasına girmiş bulunuyor.