DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Dr. Ahmet Suntur, “Aile Hekimliği’nde vergi adaleti istiyoruz!”

Yayınlanma Tarihi : Google News
Dr. Ahmet Suntur, “Aile Hekimliği’nde vergi adaleti istiyoruz!”

Adana Şubesi ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Adana Şubesi Yönetici ve üyeleri Adana Sağlık İl Müdürlüğü önünde toplanarak Aile Hekimliğinde vergi adaleti istediler.

Kurumlar adına basın açıklamasını okuyan Adana Tabip Odası Başkanı Dr. Ahmet Suntur, “Deprem felaketi döneminde tüm güçleri ile görevinin başında olan biz sağlık çalışanları yıllar içinde giderek daha fazla gelir kaybına uğradık. ASM çalışanlarının ücretleri parçalı hale getirilip, yıllar önce artırılacağı müjdesi verilen temel maaşlarımız yoksulluk sınırının altında kalmış, ilave ödeme, teşvik, destek, performans gibi kalemlerle emekliliğe yansımayan güvencesiz ödeme sistemi ile çalışmaya zorlanmaktayız. Kabul etmiyoruz.

Aile Sağlığı Merkezleri çalışanlarının giderek artan enflasyon karşısında yetersiz kalan ücretlerine ek olarak yılın ikinci yarısından itibaren yaklaşık %35 oranında vergi kesintisi yapıldığını da hatırlatan Başkan Dr. Suntur, “Bu adaletsiz ve eşitsiz oranda yapılan vergi kesintileri ASM çalışanlarının satın alma gücünü daha da düşürmektedir. Koca koca sanayi şirketlerinin vergileri silinirken, verdikleri vergilerin üst sınırı da yüzde 25 iken, bizlerden alınan yüzde 35’lere varan vergi adil midir? Vergi de Adalet istiyoruz.”

Başkan Dr. Suntur, “ASM çalışanları üzerindeki vergi yüküne karşı yeni bir mücadele hattı oluşturup yapılan vergi soygununa dur diyoruz. Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarının yıl içinde vergi kesinti oranının en fazla %15 ile sınırlanması talebiyle artık eylemde olacağız. Bu gün ülkedeki bütün Aile Sağlığı Merkezlerinde başlayacak eylemlere Adana’dan da start veriyoruz. Biliyoruz ki bu eylemimiz tüm çalışanların sırtındaki vergi adaletsizliğinden dolayı çığ gibi büyüyecektir. Önerdiğimiz vergi düzenlemesi gerçekleşene kadar, taleplerimizin yazılı olduğu pankart ve dövizlerle ASM çalışanları olarak her Çarşamba öğle aralarında bir araya gelerek eylemde olacağız. Bu eylemlerimiz başlangıçta sessiz, sosyal medya eylemi şeklinde olacaktır. Tüm ASM çalışanlarından ASM’leri önünde konu ile ilgili birer foto çekip sosyal medya hesaplarından paylaşarak yapılan vergi soygununa karşı haklı olan sesimiz yükselteceğiz.” dedi.

TBMM’de yaklaşık bir haftadır sağlıkla ilgili torba yasasının görüşüldüğünü, bu yasanın aile hekimlerinden başlayıp akademisyenlere kadar tüm sağlık emekçilerini ilgilendirdiğini söyleyen TTB 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, “TBMM’nde görüşülen 663 sayılı kanun hükmündeki kararnamede değişiklik yapılması ileriki dönemlerde karşımıza olumsuzluklar olarak çıkacaktır. Türk Tabipleri Birliği ve birçok sağlık, emek, meslek örgütüne danışılmadan hazırlanmış bu kanun teklifi; hekimlerin, sağlık emekçilerinin haklarına ve toplumun sağlığına daha da zarar veren düzenlemeler içermektedir. İnsanca yaşayacağımız ve emekliliğe yansıyan bir ücret, iş ve güvenceli gelecek bir ödül değil. Alın terimizin karşılığıdır. Hekim sorunlarının çözümünün bizlerin önerdiği kanun teklifleriyle mümkün olabileceğini yeniden ifade ediyor ve şu an mecliste kanun teklifinin geri çekilerek önerdiğimiz tekliflerin meclis gündemine alınmasını talep ediyoruz. Hekimlerin sağlık emekçilerinin haklarını alabildiği, toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesini önceleyen bir sağlık sistemini hep birlikte inşa edene dek; hekimlik değerleri mesajlarımızın hakları ve toplum sağlığı için mücadelemizi büyüterek sürdüreceğiz.” diye konuştu.