DOLAR 32,5240 % 0.03
EURO 34,9877 % 0.27
STERLIN 41,3904 % 0.13
FRANG 36,8050 % 0.05
ALTIN 2.435,17 % -0,01
BITCOIN 65.153,99 0.021

DEM Parti Adana Kadın Meclisi ve Özgür Kadın Hareketi’nden Şölen

Yayınlanma Tarihi : Google News
DEM Parti Adana Kadın Meclisi ve Özgür Kadın Hareketi’nden Şölen

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Adana Kadın Meclisi ve Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Ceyhan ilçesine bağlı Belediyeevleri Mahallesi’nde bulunan boş bir alanda kadın şöleni gerçekleştirdi. Şölende rengarenk yöresel elbiselerle 7’den 70’e yüzlerce kadın ve DEM Parti Adana İl Eşbaşkanı Helin Kaya, DEM Parti Adana Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Arife Çınar, DEM Parti Ceyhan Belediyesi Eşbaşkanı Delal Mamuk katılım sağladı. Saygı duruşuyla başlayan etkinlikte kadınlar çalınan müzik eşliğinde dakikalarca halaya durdu.

DEM Parti Ceyhan İlçe Eşbaşkanı Meryem Güler, şölene katılanlara teşekkür ederek, kadın mücadelesini daha da yükselteceklerini kaydetti. Güler ardından söz alan DEM Parti Ceyhan Belediyesi Eşbaşkanı Delal Mamuk, 8 Mart’ın önemine değinerek, kadınların verdiği mücadele ile bugün kutladıklarını dile getirdi. Kazanmaları durumunda kadınlarla belediyeyi yöneteceklerini ifade eden Mamuk, projelerinden söz ederek, “Biz kadınlar kazanacağız” dedi.

Son olarak konuşan DEM Parti Adana Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Arife Çınar, cezaevinde tutsak olan kadınların günü kutlayarak, erkek egemen sistemin öncelikle kadın kazanımlarına saldırdığını, İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasıyla 8 Mart’ı yine kadın katliamlarıyla karşıladıklarını vurguladı. Çınar, “Mücadelemize devam ettikçe, Türkiye’de demokrasiyi geliştirdikçe erkek egemen anlayış ve devletin kodları üzerinden kadını yok sayan anlayış bizden korkmaktadır ve korkutmaya da devam edecek” dedi. Çınar, Kürt kadının dünyada “jin jiyan azadi” sloganıyla yürüdüğüne dikkat çekti. Çınar, derinleşen yoksulluğa değinerek, “Biz kadınlar ekonomik soruna karşı da kendi kadın kimlik mücadelemize yönelik de Türkiye’nin demokratikleşmesi üzerinden de mücadelemize devam edecek. 1 Nisan’da seçimlerde kadınların sesi olacağı şekilde sandığa giderek erkek egemen sisteme son verecek miyiz?” diyerek sordu. Kadın ise “evet” cevabını verdi. Çınar son olarak ise şu ifadeleri kullandı: “Eşit temsiliyetimizle her alanda, yaşamın her alanında, siyasetin her alanında, yerel demokrasinin her alanında biz kadınlar renkliliğimizle, düşüncelerimizle mücadele devam edeceğiz.”

Şölen Koma Şilen Azadî kadın grubunun sahne alınmasıyla son buldu.