DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.115,98 0.75

Cumartesi Anneleri 978. Hafta: İsmail Bahçeci’nin Akıbeti Soruldu

Yayınlanma Tarihi : Google News
Cumartesi Anneleri 978. Hafta: İsmail Bahçeci’nin Akıbeti Soruldu

Cumartesi Anneleri 978. hafta eyleminde 29 yıl önce gözaltında kaybedilen Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu öğrencisi ve Türkiye Öğrenci Dernekleri Federasyonu Başkanı İsmail Bahçeci’nin akıbetini sordu.

Sendika.Org – Cumartesi Anneleri, Galatasaray Meydanı’nda yaptıkları 978. hafta eyleminde, 29 yıl önce gözaltında kaybedilen Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu öğrencisi ve Türkiye Öğrenci Dernekleri Federasyonu Başkanı İsmail Bahçeci’nin akıbetini sordu.

“Polisler tarafından defalarca gözaltına alındığını ve ağır işkenceler maruz kaldı”

Okunan basın açıklamasında Bahçeci’nin Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu öğrencisi ve Türkiye Öğrenci Dernekleri Federasyonu başkanı olduğunu hatırlatıldı. Bahçeci’nin politik kimliği nedeniyle polisler tarafından defalarca gözaltına alındığını ve ağır işkenceler maruz kaldığını aktaran Cumartesi anneleri, 1993 yılında Avcılar’daki evine baskın yapıldığını söyledi. Açıklama şu şekilde devam etti:

“Bahçeci Ailesinin Avcılar’daki evine polis baskınlar düzenledi. Bu nedenle İsmail evden ayrıldı. Kardeşi, İsmail’e acil durumlarda kendisine haber ulaştırması için bir arkadaşının işyeri telefonunu verdi. 24 Aralık 1994 tarihinde Bahçeci Ailesini telefonla arayan ve kendisini İsmail’in arkadaşı olarak tanıtan bir kişi, İsmail’in siyasi şube polisleri tarafından gözaltına alındığı haberini verdi.  Baba Şeyhmus Bahçeci, Gayrettepe Emniyet Müdürlüğüne ve DGM İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu ancak Bahçeci’nin gözaltına alındığının inkar edildi.

Kardeşinin İsmail’e telefonunu verdiği arkadaşının işyeri, polis tarafından basıldı. ‘Yakalanan bir örgüt mensubunun üzerinde telefon numaranız çıktı’ denilerek işyeri sahibi gözaltına alındı. Gözaltına alınan M. Y.’nin de içinde olduğu bazı kişiler emniyette sorgudayken ‘Seni de İsmail Bahçeci gibi kaybederiz’ diye tehdit edildiklerini açıkladı. Fatma ve Şeyhmus Bahçeci, devletin her kademesinde oğullarını aradı. Başbakan Çiller ve Cumhurbaşkanı Demirel onların randevu talebini kabul etmedi. Görüştükleri İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu, İsmail’in işkence ile öldürülüp bir çukura atılmış olabileceğini söyledi.”