DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Adana, Mersin ve Antalya’dan Feminist Gece Yürüyüşü

Yayınlanma Tarihi : Google News
Adana, Mersin ve Antalya’dan Feminist Gece Yürüyüşü

Adana Feminist Gece Yürüyüşü Ekibi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla “8 Mart’ta Feminist İsyan” şiarıyla Feminist Gece Yürüyüşü gerçekleştirdi. Atatürk Caddesi üzerinde bir araya gelen kadınlar, burada “jin jiyan azadi” sloganları atıp, çalınan müzik eşliğinde halaya durdu. Çok sayıda kadının katıldığı etkinlikte kadınlar, baskıya, saldırıya, savaşa ve yoksulluğa attıkları sloganlarla tepki gösterdi.

Adana’da ilk kez gerçekleştirilen Feminist Gece Yürüyüşü’nde polisin yoğun güvenlik önlemleri alması dikkat çekti. Kadınlar, Atatürk Caddesi üzerinden Şinasi Efendi Sokağı’ndan Atatürk Parkı’na kadar “jin jiyan azadi”, “yaşasın kadın dayanışması”, “kadın cinayetleri politiktir”, “kadınlar savaş istemiyor”, “barışta ısrar ediyoruz”, “susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz”, “yaşasın feminist mücadelemiz” ve “geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz” sloganları, zılgıt ve alkışlarla yürüdü.

Yürüyüş sonrası kadınlar Atatürk Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Adana Feminist Gece Yürüyüşü Ekibi adına basın metnini Zeliha Korkmaz, kadına yönelik şiddete tepki gösterdi. Korkmaz, “Şubat ayının son gününde, 24 saat içerisinde 8 kadın öldürüldü. Daha geçtiğimiz günlerde Adana’da İpek Akgül silahlı ateşle vurularak öldürülüp kuyuya gömüldü! Ve dün de Tarsus’ta MerveGül Bayer’in boşandığı erkek Mustafa Yıldır tarafından öldürüldüğü haberini aldık.Mücadelemiz sınırları aşıp patriyarkayı yerinden oynatmaya devam edecek. Biz kadın ve LGBTİ+’lar direnmeye, yaşamlarımız, bedenlerimiz için yine yeniden karşınızda olmaya devam edeceğiz.mSavaşın, patriyarkanın, transfobinin, homofobinin, kapitalist emek sömürüsünün, ırkçılığın olmadığı bir dünyayı biz kadınlar kuracağız!Bunun için: Umudumuz feminist mücadele! Gücümüz feminist mücadele! Hayatımız feminist mücadele!” dedi.

Açıklama sırasında LGBT+ bayrağını açan biri polislerce müdahale edilerek elindeki bayrağa el konuldu. Ardından ise polis kişiyi Genel Bilgi Taraması’ndan (GBT) geçirdi. Kısa süreli gerginlik ardından etkinlik halaylarla son buldu.

Mersin: “Patriyarkal düzeni feministler bitirecek. Umut Feminizmde”

Mersin Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Kushimato sokağında Feminist Gece Yürüyüşü düzenledi. Yürüyüşe, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Milletvekilleri Perihan Koca ve Gülistan Kılıç Koçyiğit, DEM Parti Akdeniz Belediyesi Eşbaşkan Adayı Nuriye Arslan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sultan Özcan ile çok sayıda katılım sağladı.

“Patriyarkal düzeni feministler bitirecek. Umut Feminizmde” pankartının açıldığı yürüyüşte “Bize hayat yoksa size de rahat yok”, “kadının mücadelesi kadına mirastır”, “tabuları yıkarım bulaşıklara karışmam”, “Dilber evin de biziz barkın da”, “dağları delme Ferhat evi süpür”, “savaşsız, eşit, feminist bir dünya” dövizleri taşındı. Meşaleler ve zılgıtlar eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüşte kadınlar sık sık “dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa”, “yaşasın kadın dayanışmamız”, “Gelsin baba, gelsin koca, gelsin devlet, gelsin jop, inadına isyan, inadına özgürlük”, “zıpla, zıpla zıplamayan Tayip’tir”, “susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” ve 4 dilde “jin, jiyan azadê” sloganları atıldı.

Kushimato Sokağı’ndan Özgecan Aslan Barış Meydanı’na yürüyen kadınlar yürüyüş rotasında oturup hep birlikte kadın katliamlarına, kadın haklarına yönelik saldırılara ve kadınlara yönelik barikatlara “isyan” dedi. Oturma eylemini ardından kadınlar koşarak alana geçti. Özgecan Aslan Barış Meydanında Kürtçe, Türkçe ve Arapça selamlamalar yapılmasının ardından açıklama okundu. Açıklamada Mersin Kadın Platformu adına söz alan Zeynep Kaya, Tarsus’ta eskiden evli olduğu erkek tarafından katledilen Merve Bayer’i anarak sözlerine başladı. Kaya, Bayer ve katledilen tüm kadınlar için alanlarda olduklarını kaydederek “Kadın katliamlarının her gün arttığı, yoksulluk ve açlık sınırının altında yaşamaya mahkum edilen binlerce kadının ve LGBTİ+’lara yönelik şiddetin devlet eliyle körüklendiği, işsizliğinin arttığı, savaş politikalarıyla militarizmin cesaretlendirildiği, göçmen kadınlara yönelik ırkçı saldırıların çoğaldığı koşullarda tüm bunlara karşı öfkemizle ama en çok da umudumuzla geldik” diye konuştu.

Antalya

Antalya’da da kadınlar Feminist Gece Yürüyüşü düzenledi. Yürüyüş, Hadrian Kapısı’ndan başlayıp Karaalioğlu Parkı’nda sona erdi. Kadınlar, Karaalioğlu Parkı’nda halay çekerek kutlamalarını sonlandırdı.