DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.212,69 -1.072

Adana KESK Şubeler Platformu: “Giyim Yardımı derhal ödenmelidir”

Yayınlanma Tarihi : Google News
Adana KESK Şubeler Platformu: “Giyim Yardımı derhal ödenmelidir”

KESK Adana Şubeler Platformu Adana’da gar önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını KESK Adana Şubeler Platformu adına okuyan BTS Adana Şube Başkanı İnanç Su, “Giyim Yardımı tüm kamu emekçilerini kapsayacak şekilde derhal ödenmelidir” dedi.

Çukurova Bülten – Haber Merkezi

Su, “Siyasal iktidar kamu emekçilerinin haklarına yönelik saldırılara, hak gasplarına devam ediyor. KİT’lerde ve kamu kurumlarında emekçilerin Giyim Yardımı hakkı Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kurumlara 8 Mart’ta yazmış olduğu tehdit dolu yazı gerekçe gösterilerek gasbedilmek isteniyor” sözlerine yer verdi.

“Basit bir sorunu çözme zahmetine bile girilmedi”

2024- 2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme metninde mevzuatta bir boşluk bırakıldığını belirten Su, “Giyim Yardımı, yıllardır “koruyucu giyim yardımı” adı altında; çek ve giyim kartı gibi yollarla verilirken; bunun yasal alt yapısının tüm memurlara Giyim Yardımı verilmesini ve koruyucu giyim malzemesi yardımının da ayrı bir başlık olarak ele alınmasını sağlayacak şekilde düzenlenmesini KESK’e bağlı sendikalar olarak her fırsatta dile getirdik. Yine Toplu Sözleşmede, giyim yardımının usul ve esaslarını belirleme yetkisini yetkili sendika ile ilgili kurumlara vermiştir. Ancak yetkili sendika Memur- Sen yıllarca giyim yardımını kendi kazanımları olarak pazarlarken ve hatta sadece kendi sendika üyelerine verilmesini dahi talep edecek kadar eşitlik ilkesinden uzaklaşırken bu denli basit bir sorunu çözme zahmetine bile girmemiştir” açıklamalarında bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Giyim Yardımı hakkını gasbettiğini vurgulayan Su, “Giyim Yardımının ödenmesi halinde Giyim Yardımı bedelinin sorumlulardan tahsil edileceğini, ilgililer hakkında idari süreçlerin başlatılacağını belirterek kurum yönetimlerine aba altından sopa göstermektedir. Hazine ve Maliye Bakanlığı Giyim Yardımını engellemenin gerekçesi olarak Cumhurbaşkanlığının 2021/14 sayılı Tasarruf Tedbirleri Genelgesi’ni öne sürmektedir. Bu nasıl bir tasarruftur ki kamuda üç beş maaş alan bürokratlara, lüks makam araçlarına, iktidar sahiplerinin şatafatına, sermayenin affedilen vergilerine uğramazken; her fırsatta emekçinin cebine göz dikmektedir” sözlerine yer verdi.

“İpleri iktidarın elinde olanlar kamu emekçilerinin haklarını şimdiye kadar koruyamadıkları gibi şimdiden sonra da koruyamazlar”

Yandaş sendikanın bu durum karşısında hiç bir şey yapmadıklarının altını çizen Su, “Kamu emekçilerinin ve emeklilerinin, TÜİK’in enflasyon rakamlarına endekslenen zamlar aracılığıyla ücretleri hemen her toplu sözleşme masasında daha da eriyerek bugün yoksulluk sınırının altına gerilemiştir. Bunda iktidarın emek düşmanı olmasının payı kadar yandaş sendika Memur- Sen’in de rolü bulunmaktadır. KESK’e bağlı sendikalar olarak biliyoruz ki ipleri iktidarın elinde olanlar kamu emekçilerinin haklarını şimdiye kadar koruyamadıkları gibi şimdiden sonra da koruyamazlar” dedi.

Seçimlerin ardından yeni vergilerin ve fahiş zamların gündeme geleceğini belirten Su, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Tüm kamu emekçilerini sesimizi beraber yükseltmeye çağırıyoruz”

“KESK üyesi sendikalar olarak mücadelemiz; kamu emekçilerinin insanca yaşayabileceği ücret mücadelesi ve sosyal haklarımızın geliştirilmesi mücadelesidir. Bizler; iş yerlerimizde, alanlarda, sokaklarda gelir dağılımındaki ve ücretlendirmelerdeki adaletsizliklere, vergi yükünün patronlardan alınarak emekçilerin sırtına yıkılmasına, emeklilikte sefalet ücretlerine mahkum edilmeye karşı mücadelemizi durmaksızın sürdüreceğiz. Sadece bizim sesimizi yükseltmemiz de yetmez, tüm kamu emekçilerini sesimizi beraber yükseltmeye çağırıyoruz.

İktidara ve kamu kurumlarına tehdit dolu yazılar yazan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na buradan bir kez daha sesleniyoruz: Elinizi emekçilerin cebinden, kazanılmış haklarımızdan çekin! Kaynak gerekiyorsa size adres gösterebiliriz: Her gün insan emeğinin, doğanın talanından beslenen, vergileri durmadan affedilen ve kamu kaynaklarıyla zenginleştirilen sermayedarların cebinde hepimize yetecek kadar kaynak bulunmaktadır. İllaki bir şeyleri gasbetmek istiyorsanız onların, biz emekçilerden çaldıklarından başlayabilirsiniz.

KESK’e bağlı sendikalar olarak bu sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz.”