DOLAR 32,5240 % 0.03
EURO 34,9877 % 0.27
STERLIN 41,3904 % 0.13
FRANG 36,8050 % 0.05
ALTIN 2.435,17 % -0,01
BITCOIN 65.153,99 0.021

Vahap Seçer, Yeşil Büyüme ve Mavi Ekonomi Çalıştayı’na katıldı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Vahap Seçer, Yeşil Büyüme ve Mavi Ekonomi Çalıştayı’na katıldı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Avrupa Birliği arasındaki ‘Yeşil Bir Gelecek İçin Liman Şehirleri Ortaklığı’ projesinin faaliyetlerinden biri olan ‘Yeşil Büyüme ve Mavi Ekonomi Çalıştayı’na katıldı.

Mersin’in yönetiminde, kentteki tüm sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, farklı ülkelerin fahri konsolosları ve şehrin tüm aktörlerinin katkı sunduğunu söyleyen Seçer, bu durumun katılımcı demokrasinin en iyi örneği olduğunu belirterek, “Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, belediyemin bu anlayış ile kenti yönetmesinden dolayı da gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum” dedi.

Dronelar aracılığıyla gemileri kontrol ettiklerinden bahseden Seçer,  “Bu bölgeye gelen ve deniz kirliliğine neden olan tüm taşıtları daha teknolojik bir çalışma ve radar sistemi ile takip edebileceğiz” dedi.

Büyükşehir olarak sadece deniz kirliliği değil, çevreyle ilgili birçok konuda çalışmaların devam ettiğinden söz eden Seçer, “Deniz kirliliğinin temel nedeni ya da deniz kirliliğine neden olan etkenler sadece evsel atıklar, sanayi atıkları ve kaba atıklar değil. Kanalizasyon bir şehrin can damarı. ‘Her birey temiz bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Devlet bu konuda önlemleri alır.’ Bu bir anayasal hüküm. Bunu sağlayabilmek için de devlet yatırım yapar, kanalizasyon sistemleri kurar, bunları alır, arıtır ve bunları en son teknoloji ile yapar” diye konuştu.

Gelecek 5 yıl içerisinde Mersin’in 10 birim olan kanalizasyon arıtma sorununu 2 birime düşüreceklerinden söz eden Seçer, “Gelecek dönem Mersin’in kanalizasyon sorununu büyük ölçüde çözeceğiz. Değerli ve önemli bir 5 yıl geçirdik. Bu projeleri yapmak, kabul ettirmek, üzerinde çalışmak ve sonuç almak önemli. Belediye olarak temiz enerji yatırımları da gerçekleştiriyoruz ve gerçekleştirmeye de devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.