DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Türkiye’de İlk Kez Kürtçe Stand Up Gösterisi En Çok İzlenenler Arasına Girdi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Türkiye’de İlk Kez  Kürtçe Stand Up Gösterisi En Çok İzlenenler Arasına Girdi.

Biletinial uygulamasının paylaştığı verilere göre Türkiye’de ilk kez bir Kürtçe stand up gösterisi en çok izlenenler arasına girdi.

Kürt tiyatro oyuncusu Erdal Kaya, tek kişilik stand up gösterisi ‘Vik û Vala’ (Bomboş) ile 29 Mart – 24 Aralık tarihleri arasında Batman, Diyarbakır, Siirt, Mardin, Van, Urfa, Ankara, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Bursa, Antalya, Mersin ve Adana’da 54 kez sahne aldı. Kaya çıktığı turnede, 9 aylık süre içerisinde 15 bin 218 kişi tarafından izlendi.

Biletinial uygulaması tarafından açıklanan verilere göre, bu kentlerde 15 bin 218 kişi Erdal Kaya’yı izlemek için bilet aldı. Gazete Duvar’dan Ferhat Yaşar’ın  haberine göre; Turneye devam eden Erdal Kaya, Siirt, Diyarbakır, Eskişehir, Ankara, Mardin ve   Antep’te sahne alacak.

“Kürt tiyatrosuna yönelik yoğun ilgi karşısında organizatörler de şaşırıyor. Kürtçe bir gösterinin ilk defa bu kadar çok izlendiğini söylüyorlar” diyen Erdal kaya, “İlk başladığımızda sahne bulmakta zorlanıyorduk. Altı ay boyunca salon beklediğimiz yerler oldu. Özel salon sahipleri de geri adım atıyorlardı. Biletinial uygulaması da bizim oyunlarımızı sosyal medyada paylaşmıyordu. Ancak oluşan yoğun ilgi nedeniyle paylaşıyorlar. Yer sorunu yaşadığımız yerlerde arayıp yardımcı oluyorlar. Kürtçe stand up’ın bu kadar ilgi görmesi bizi sevindiriyor. Birçok gencin Kürtçe stand up yapmak istediğini, bazılarının başladığını duyuyoruz. Bunlar bizi mutlu ediyor. Kürtçe oyunlara ilgi her geçen gün artıyor” ifadelerini kullandı.