DOLAR 31,0208 % 0.04
EURO 33,7920 % 0.55
STERLIN 39,4208 % 0.53
FRANG 35,3478 % 0.26
ALTIN 2.024,69 % 0,32
BITCOIN 1.620.180 0.83

Tiyatro sanatçıları ve Tarsus Belediye Başkanı televizyon programında soruları cevapladı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Tiyatro sanatçıları ve Tarsus Belediye Başkanı televizyon programında soruları cevapladı

Tarsus’ta bir yaz aktivitesi olarak tüm mahallelerde gösterilen ve önemli tiyatro sanatçılarının yer aldığı, organizasyonunu Tarsus Belediyesi’nin yaptığı tiyatro oyunu son dönemde gerici saldırıların hedefi haline geldi.

Hem son dönemde tiyatroya karşı gerçekleşen bu saldırıları konuşmak ve tiyatro sanatından bahsetmek hem de Tarsus’un ihtiyaçları hakkındaki soruları yanıtlamak için bir araya gelen sanatçılar ve Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan bir televizyon programına konuk oldu.

Programa katılan tiyatro sanatçılarından Cezmi Baskın ve Deniz Oral, tiyatro hakkındaki düşüncelerini izleyenlerle paylaştı.

“TİYATRO, İNSANIN İNSANA KARŞI İLETİŞİMİDİR”

Konuşmasına “İnsanlar televizyonda, sinemada gördüğü insanları canlı bir şekilde karşılarında görüyorlar. Ve onlarla iletişim kurmaya çalışıyorlar. Sevgilerini akıtıyorlar sahneye” diye başlayan oyuncu Cezmi Baskın, şu ifadeleri kullandı:

“İnsanlar gördükleri zaman sarılıyorlar bize ve bu güzel bir şey. Yani tiyatronun sosyal yanını olumlu anlamda ağırlaştıran bir çalışma olduğu için Sayın Başkan’a çok teşekkür ediyoruz. Çünkü halkla biz biraz koptuk. Televizyon herkesin evinde ama temas yok. O yüzden çok faydalı bir iş. Çok teşekkür ederiz size. Yapılan bu iş maksadına ulaştı. Sosyal bir iletişimdir tiyatro, insanın insana karşı iletişimidir. Nefes alışverişidir, görüntüsüdür. Yani bizi televizyonda sadece iki boyutlu seyrediyorlar. Ama tiyatroda yan yanayız. Nefes nefeseyiz, böyle büyük gruplar düşünsenize bin 500 kişi seyrediyor her akşam bizi. Bir ay içinde belki kaç bin olacak?”

“SANATIMIZLA TEDAVİ EDİYORUZ…”

Bir diğer tiyatro oyuncusu Deniz Oral ise kendilerinin bir nevi hekim gibi olduklarından bahsetti ve şunları söyledi:

“Güldürerek, düşündürerek. Birlikte o enerjiyi, sinerjiyi yaratıyoruz mahalle mahalle. Yani biz tedaviyi üstleniyoruz. Sanatımızla tedavi ediyoruz.”

Öte yandan programın diğer konuğu Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan ise Tarsus’a ilişkin soruları yanıtladı.

Bozdoğan’ın konuşmalarından öne çıkanlar şu şekilde:

▪ “Tarsus’ta ekmek fiyatlarının 3 TL olduğunu vurgulayan Başkan Bozdoğan “Şu an Tarsus’ta üç lira. Her yerde 7 buçuk liraya satılan ekmeği şu an belediye olarak üç liraya satıyoruz. İkinci ekmek fabrikamız açılıyor. Bu ay içinde Allah izin verirse faaliyete geçecek. Günlük ekmek sayımız 135 bin olacak. Bu ciddi bir rakam. Şu an 40-50 bin arasında seyreden ekmek sayımız ikinci fabrikamızdan sonra 130 bine çıkacak”

▪ “Bugün benim halkımın en büyük sıkıntısı ekonomik sıkıntılar. Biz bunları konuşmalıyız. Böylesine ciddi sorunlar var ki yerel yönetimlerin halkın bu ekonomik sıkıntılarına karşı ne yapabilir? Onlara daha çok nasıl yardımcı olabilir?  Su fiyatlarına atık bedellerini faturaya yansıtmadan farka nasıl gidebilir? Bunların hesabını yapmalıyız. Şu anda Türkiye’de tek atık bedelini almayan ilçe belediyesi Tarsus Belediyesi”.

▪ “Tarımda Türkiye’nin en iyi tarım bölgesiyiz, tren yolu alttan geçiyor. Yıllarca tartıştığımız olaydı. Evet belediye olarak bunlara proje bile yaptık. Kentin merkezinde 122 dönüm yeşil alan kalıyor. Daha fazla yeşil alan için 53 tane koruluk, 45 tane yeni park açtık.”