DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Tarsus Kadın Dayanışma Komitesi Duatepe’de buluştu

Yayınlanma Tarihi : Google News
Tarsus Kadın Dayanışma Komitesi Duatepe’de buluştu

Tarsus Kadın Dayanışma Komitesi (KDK), 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında bir etkinlik gerçekleştirdi.

Kalabalık ve verimli geçen etkinliğe, Uzman Psikolog Seray Kıvanç ile Önce Kadınlar ve Çocuklar Derneği Üyesi, Avukat Derya Demir katıldı.

Etkinlikte, kadının toplumdaki yeri, kadına şiddetin psikolojik ve siyasi yönleri tartışıldı.

Tarsus Duatepe Semt Evi’nde gerçekleşen buluşmada, Kadın Dayanışma Komiteleri (KDK) tarafından bir çağrı da yapıldı.

Çağrıda şu ifadeler kullanıldı:

 

“Kadın Dayanışma Komiteleri, kadınların yaşadığı her soruna karşı olduğu gibi şiddete karşı da mücadele ediyor. Bu mücadeleyi mahallelerde, işyerlerinde, üniversitelerde yan yana gelerek, birlikte, omuz omuza veriyoruz. Amacımız mahallemizde şiddete uğrayan bir kadının kendisini artık yalnız hissetmemesi… Ya da işyerinde mobbing gören bir kadının buna boyun eğmek zorunda kalmaması… Üniversitelerde tacize maruz kalan bir genç kadının susmak yerine sesini çıkarmayı seçmesi… Tüm bunların olabilmesi ise birbirimize yalnız olmadığımızı göstermemize ihtiyaç var. Bunun da yolu her mahallede, her işyerinde ve her kampüste örgütlenmekten, KDK’larımızın olmasından geçiyor. Amacımız bunu sağlamak, bunun için bu buluşmaları yapıyoruz.”

 

 

“Biz KDK olarak laik bir ülkede yaşamak istiyoruz, herkesin insanca yaşayacağı, yoksulluğun ortadan kalkacağı bir ülkede yaşamak istiyoruz. Kadınların eve hapsolmayacağı, ev işlerinin, bakım işlerinin kadınların üzerinden alınacağı, toplumun tamamının sorumluluğunda örgütleneceği ve kadınların da toplumsal yaşama eşit bir yurttaş olarak katılacağı bir ülkede yaşamak istiyoruz. Kendi ülkemizin kaynaklarının, zenginliklerinin bu ülkenin halkının yararına, bizim ve çocuklarımızın yararına kullanılacağı bir ülkede yaşamak istiyoruz. Bizim hayatımızı ilgilendiren kararların bizim çıkarımız gözetilerek alındığı bağımsız bir ülkede yaşamak istiyoruz. Kadına yönelik şiddetin ancak böyle bir ülkede ortadan kalkacağını düşünüyoruz. Böyle bir ülke kurmak için mücadele ediyoruz. Aramıza henüz katılmış olanları da böyle bir ülke için mücadeleye çağırıyoruz.”