DOLAR 31,1065 % 0.21
EURO 33,7407 % 0.33
STERLIN 39,4623 % 0.21
FRANG 35,3283 % 0.26
ALTIN 2.034,32 % 0,09
BITCOIN 1.617.071 -0.77

Tarsus Belediyesi’nin tiyatro organizasyonuna AKP’li Meclis Üyesi’nden itiraz: “Müstehcen, dini değerlere hakaret…”

Yayınlanma Tarihi : Google News
Tarsus Belediyesi’nin tiyatro organizasyonuna AKP’li Meclis Üyesi’nden itiraz: “Müstehcen, dini değerlere hakaret…”

Tarsus Belediyesi, daha önce duyurduğu tiyatro organizasyonuyla mahallelerde gezerek Tarsusluları tiyatroyla buluşturuyor.

CHP’li Tarsus Belediyesi’nin düzenlediği bu yaz etkinliği kapsamında gösterilen ve içerisinde birçok ünlü oyuncunun da yer aldığı oyun hakkında AKP’li belediye meclis üyesi Abdurahman Altınsucu suç duyurusunda bulundu.

Altınsucu Meclis üyesi oyun hakkında “müstehcenlik” ve “dini değerlere hakaret” iddiasını gerekçe gösterdi.

Öte yandan Mersin Valiliği de bugün bir açıklama yaparak tiyatro hakkında suç duyurusu ve idari tahkikat başlatıldığını duyurdu.

Ek olarak Tarsus Belediyesi’nin tiyatro etkinliği her gün ayrı bir mahallede sürerken, yarın (3 Ağustos Perşembe) saat 14.00’te 2023 Yılı Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı 13. Birleşimin 1. Oturumu’nun yapılacağı da açıklandı.

Tiyatro tartışmasının da bu toplantıda gündeme gelmesi bekleniyor.

Mersin Valiliği’nin konu hakkında yaptığı basın açıklaması ise şu şekilde:

Tarsus İlçemizde 30.07.2023 Pazar günü Yarbay Semsettin Mahallesi (Pazar Yeri)’nde Tarsus Belediye Başkanlığınca düzenlenen “Yıldızlar Altında Yaz Eğlencesi” isimli tiyatro oyununda “Müstehcen” ve “Dini inanç Değerlerini Aşağılayan” ifadeler kullanıldığı, gösteri yapıldığı ve bu oyunun çocuklar tarafından da izlendiği tespit edilmiştir.

Valiliğimizce konuya ilişkin kapsamlı inceleme başlatılmış, aynı mahiyette Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulması üzerine Mersin Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz de müdahil olmuştur.

İcra edilen gösterinin suç unsuru teşkil etmesi ve mağdurların çocuk olması sebebiyle 5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanunu ile 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun hükümleri gereğince; Aile yapımız ve milli ve manevi değerlerimizle bağdaşmayan, müstehcenlik içeren bir gösteriyi çocukların izlemesine sebebiyet veren, bahse konu gösteriyi düzenleyen, sergileyen ve ilgisi bulunanların tespit edilerek, Türk Ceza Kanunu’nun 226/1-a,b maddelerine istinaden işlem yapılması talebiyle Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur.

Konuyla ilgili olarak ayrıca idari tahkikat başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.