DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Siegen Atatürkçü Düşünce Derneği’nden Seminer

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Siegen Atatürkçü Düşünce Derneği’nden Seminer

Çukurova Bülten (Almanya)

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Siegen yönetimi üyeleri için Friedrich-Ebert- Vakfının (FES) desteğiyle Willebadessendeki Jägerhof Hotelinde Cumhuriyetin 100. Yılı, Avrupa’ da yükselen Irkçılık ve Emeklilerin hakları konulu bir Seminer gerçekleştirdi.

Sosyal Pedagog-Gazeteci Mehmet Tanlı’nın yönettiği Dr. Aydın Sayılan’ ın da konuşmacı olarak katıldığı seminer Dernek Başkanı Nilgün Atlıhan’ ın katılımcıları selamlamasıyla başladı. Seminerin 1. günü akşamındaki tanışma bölümünden sonra Dr. Aydın Sayılan dünyadaki bloklara, Avrupa Birliğinin karşısındaki BRICS yani Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin daha sonra 2010 da Güney Afrika, Mısır, Etiyopya, İran, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerle genişlemeye giden küresel gücün, bunların arasındaki kutuplaşmalara dikkat çekti.

Dr. Sayılan’’ Ülkelerdeki kargaşa, politik baskılar ve doğal felaketler nedeniyle şu anda tüm dünyada milyonlarca insan yer değiştiriyor. Bu düzensiz göçte yükselen ırkçılıkta önemli rol oynuyor. Süper güçlerin paylaşım savaşlar Avrupa’ ya ve Almanya’ ya yansımaları çok büyük. 1,2 milyon Ukraynalı aldı Almanya. Irkçılık toplumdaki bütünsellik görüntüsüne tehdittir. Hoşgörüsüzlük, aşağılama, sömürü gibi pratiklerde kendini gösteren olgudur. AfD partisinin iktidara gelmemesi için seçme hakkı olan tüm göçmenler, Türk kökenliler sandığa gitmeli, protesto mitinglerine katılmalıdır’’ dedi.

Irkçılık kimlik değiştirerek devam ediyor 

Seminer konularından birisi olan Irkçılıkla ilgili olarak Mehmet Tanlı ise şunları söyledi:

‘‘Irkçılık Antik çağlara kadar dayanmaktadır. Irkçı sağcılar, kültürlerin alışverişine, demografik değişime karşıdırlar. Irkçılığn bir çok türü var, gizlisi, açığı ve kurumsalı. Onlar sözde Avrupa kimliğini korumak istiyorlar. Irkçılar kendilerini biyolojik üstün ırk olarak görürler. Irkçılık yanlış insanların, yanlış hayatları ve duruşları olup son derece tehlikeli ayrımcı bir düşüncedir . Temeli ırkçılığa dayanan Antisemitis Hitler faşizmi 50-60 milyon insanın katili olmuştur, tarihten ders çıkarmak lazım, Avrupada aşırı sağcı, ırkçılar buradaki refahı kendi kültürlerinden olmayanlarla paylaşmak istemiyor, her sorunun suçlusu olarak onları görüyorlar’’

Seminerin öğle sonrası bölümünde emeklilerle ilgili Gazeteci Oktan Erdijkmen’in tanınmış emeklilik uzmanı Özbek Taciroğlu ile çektiği videolar duvar ekranında gösterilip, seminere katılanlar konu hakkında  bilgilendirildi.

Laik Cumhuriyete herkes sahip çıkmalı 

Seminerin son gününde ise Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Kuruluş yıldönümünün çok sönük geçtiğine hatta AKP’nin aynı günde Filistin mitingi yaptığını söyleyen konuşmacılar ve katılımcılar, Cumhuriyetin yeniden inşası için tüm çağdaş, yurtsever insanların Atatürkçülerin kimseyi dışlamadan tün inançlara eşit davranarak, saygı duyarak yan yana gelinmesi gerektiğine vurgu yaptılar.

Söz alan görüş belirten tüm konuşmacılar Cumhuriyetin Atatürk’ ün bir çağdaşlaşma projesi olduğunu ve 90-100 yıl önce yapılan reformların çığır açtığını ama AKP iktidarı döneminde Laik Cumhuriyetin kağıt üzerinde kaldığını, Atatürk ve kurucu, kurtarıcı kadroların itibarsızlaştırıldığına dikkat çektiler.

Seminerin katılımcılar tarafından değerlendirmesinin ardından kapanış konuşmasını yapan Siegen Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Nilgün Atlıhan ise katılımcılar ile Semineri organize eden Dr. Aydın Sayılan ve Mehmet Tanlı’ ya teşekkür etti ve her ikisine de küçük bir armağan sundu. Atlıhan ‘’ Biz bağımsız bir Derneğiz bir yerlerden talimat almayan tüm ADD’lilerle ve bize yakın tüm Demokrat, Çağdaş Derneklerle örneğin Fikir Atölyesi Derneği ile birlikte çalışabiliriz. Atatürk Türkiye aydınlanmasının kaynağı ve mimarıdır, halkımızın çoğunluğunun kalbinden onu asla silemeyeceklerdir ‘’ dedi.