DOLAR 32,2053 % -0.22
EURO 35,1156 % -0.22
STERLIN 41,0337 % -0.05
FRANG 35,4067 % -0.62
ALTIN 2.500,70 % 1,40
BITCOIN 66.670,00 -0.403

Rosatom’dan “Zaporijya” açıklaması

Yayınlanma Tarihi : Google News
Rosatom’dan “Zaporijya” açıklaması

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Zaporijya Nükleer Santrali’ne insansız hava araçlarıyla (İHA)  saldırı başlattı. Kantine yakın bir alana düzenlenen saldırıda biri ağır  3 kişi yaralandı.

Ukrayna’nın Zaporijya  saldırılarına yönelik Rosatom, açıklamada bulundu. Açıklamada can kaybının yaşanmadığı belirtildi.

Rosatom, açıklaması şöyle:

“7 Nisan 2024 tarihinde Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Zaporijya Nükleer Santrali’ne insansız hava araçlarıyla (İHA) eşi benzeri görülmemiş bir dizi saldırı başlatmıştır. Saat 11.38’de kantine yakın bir alana düzenlenen saldırıda biri ağır olmak üzere 3 kişi yaralanmıştır. Yarım saat sonra kargo limanı alanına da bir İHA saldırmış, Daha sonra ise Zaporijya NGS’nin 6. güç ünitesine de aynı şekilde bir İHA saldırısı meydana gelmiş ve bir kubbe vurulmuştur.

Santralde şans eseri herhangi bir kritik hasar veya can kaybı yaşanmamıştır. İstasyondaki ve çevresindeki arka plan radyasyonu değişmezken doğal arka plan değerleri de aşılmamıştır.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri 5 Nisan’da da istasyonun bulunduğu bölgeye bir saldırı düzenlemiş, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne ait insansız hava araçlarının kargo limanı ve nitrojen-oksijen istasyonu bölgesine gelişleri kaydedilmişti.

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom, nükleer enerji santralinin tesislerine ve altyapısına yönelik bu benzeri görülmemiş saldırıyı kategorik olarak kınamakta ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) liderliğine, bizzat ajansın Genel Müdürü Sayın Rafael Grossi’ye ve ayrıca İran hükümetlerine çağrıda bulunmaktadır. Rosatom, AB ülkelerini Zaporijya NGS’nin güvenliğine yönelik doğrudan tehdide derhal yanıt vermeye ve Avrupa’nın en büyük nükleer enerji santrali çevresindeki durumu tırmandırma girişimini kategorik olarak kınamaya çağırmaktadır.”