DOLAR 32,5858 % 0.17
EURO 35,0764 % 0.2
STERLIN 41,6283 % 0.39
FRANG 36,8743 % 0.2
ALTIN 2.446,82 % 0,58
BITCOIN 65.297,99 -0.18

Mersin’de Newroz kutlaması gerçekleştirildi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Mersin’de Newroz kutlaması gerçekleştirildi

Binlerce kişinin PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü haykırdığı Akdeniz Newrozu’nda konuşan DBP Eş Genel Çiğdem Kılıçgün Uçar, Öcalan’ın özgürlüğü için mücadele çağrısı yaptı.

Mersin halkı “Rabe dema azadî û serkeftinê ye” şiarıyla Newroz’u kutlamak için sabah saatlerinden itibaren Akdeniz ilçesinde bulunan Tırmıl Miting Alanı’na aktı. 7’den 70’e binlerce kişinin katıldığı kutlamada özellikle kadınlar ve gençlerin yoğunlukta olması dikkat çekti.

“Şimdi özgürlük zamanı””

Yurttaşlar alana “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla giriş yaptı. Yurttaşlar, 2 ayrı noktadan geçtikten sonra alana alınmaya başladı. Newroz coşkusu çekilen halaylarla artarken, gençler davul zurna eşliğinde “Diren direne kazanacağız” sloganı atıp, Newrozu kutladı. Kadınlar ise Newroz’a kiras-fîstan ile katıldı. “Şimdi özgürlük zamanı” ve “Rabe dema azadî ve serkeftinê ye” pankartlarının asıldığı alandan sık sık “Bijî berxwedana zindanan”, “Bijî Serok Apo” ve “Newroz pîroz be” sloganları yükseldi.

“PKK Lideri Abdullah Öcalan’a özgürlük ve Kürt soruna çözüm” talebiyle başlatılan Adalet Nöbeti’ni sürdüren Barış Anneleri ve tutsak yakınları, eylemlerini Newroz alanına taşıdı. Atılan sloganlarda Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü talep edildi.

Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşunun ardından Newroz ateşi yakıldı.
Newroz ateşinin yakılmasının ardından DEM Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan, Abdullah Öcalan’ın Newroz mesajlarından oluşan derlemeyi okudu. Bu sırada kitle hep bir ağızdan “Bijî Serok Apo” sloganı attı. Daha sonra TJA aktivisti Çiğdem Göksoy, DEM Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca, Barış Annesi Emine Eren, DEM Parti Mersin İl Eşbaşkanı Bedriye Kuş ile Reşat Aşan, DEM Parti Akdeniz Belediyesi Eşbaşkan Adayları Nuriye Aslan ile Hoşyar Sarıyıldız halkın Newrozu’nu kutlayacak kısa bir konuşma yaptı.

“Halk burada, Newroz alanındadır”

HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir de, halkın Newrozu’nu kutlayarak, siyasi tutsakların özgürlüğü için alanlarda mücadele ettiklerini vurguladı. Newroz alanlarını dolduran milyonların iradelerine sahip çıktığını söyleyen Demir, Newroz alanını göstererek, “Halk burada. Newroz alanındadır” dedi.

İmralı tecridine dikkat çeken Demir, İmralı tecridi ile halkın tecrit altında olduğuna işaret edip, “Zaman İmralı tecridini kırma zamanıdır. Kürt sorununun demokratik çözüm zamanıdır. Zaman Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlama zamanıdır. Zaman özgürlük zamanıdır” diye konuştu.

DBP Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar halkı selamlayıp, Newrozu’nu kutladı. Newroz’la özgürleşenleri de selamlayan Uçar, onların mirasının Newroz alanını dolduran milyonlar tarafından taşındığını ifade etti.

“Bugün alanları dolduran ve demokrasiye umut olan Kürt halkı ve Türkiye halklarının emeği hiç boşa gitmedi”

AKP-MHP iktidarının Kürt sorununa dair bir çözümünün olmadığını ifade eden Uçar, Tayip Erdoğan için, “Harikalar diyarında” dedi.

Uçar konuşmasına şöyle devam etti: “Her kurduğu sözde milletin birliğinden, bütünlüğünden bahsediyor. Kürt halkını inkar ediyor. Kürt halkının dilini, kültürünü, kimliğini kabul etmiyor. Bütün kazanımlarını hedef alıyor. Ama ona sorarsanız Türkiye’de, Kurdistan’da her şey güllük gülistanlık. Dostu da yok. Dostu olsa harikalar diyarından uyandıracak, ülkenin ne hale geldiğini gösterecek. Kurdistan’da bir belediye başkanı diyor ki; ‘bugün Kürt dili konuşuluyorsa, Kürt kimliği varsa AKP sayesindedir.’ Allah’tan da korkmuyor bunlar. Bugün Kürt kimliğine sahip çıkan, Kürt diline sahip çıkan bedel ödeyen Kürt halkıdır. Bedel ödeyen, mücadele eden arkadaşlarımızdır. Bugün alanları dolduran ve demokrasiye umut olan Kürt halkı ve Türkiye halklarının emeği hiç boşa gitmedi. Bundan sonra da yolumuzu aydınlatmaya devam edecek.”

“Akdeniz’i hep birlikte alıyoruz. Akdeniz’e baharı ve DEM’i getiriyoruz” 

Belediyelere atanan kayyımlara da değinen Uçar, kayyımın hırsızlık, rant, yalan ve inkar demek olduğunu ifade ederek, kayyımcı zihniyete yerel seçimlerde gereken cevabı vereceklerini vurguladı. Uçar, Akdeniz Belediyesi’ne işaret ederek, “Akdeniz’i hep birlikte alıyoruz. Akdeniz’e baharı ve DEM’i getiriyoruz” diye konuştu.

Ülkede yaşayan halklara en büyük tehdidin AKP-MHP iktidarı olduğunu ve bu tehtide karşı en güçlü duruşun Newroz duruşu olduğunu sözlerine ekledi. Uçar, Kürt sorununun demokratik çözümünü ve barışın İmralı’dan geçtiğini belirtip, Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması için mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı.

Newroz kutlaması sanatçılar Erdoğan Emir ve Simyager’in sahne almasıyla sona erdi.

Dağılma sırasında ise aralarında çocuklarında olduğu 7 kişi polislerce gözaltına alındı.