DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Mersin’de göçmen denizanaları sahile vurdu

Yayınlanma Tarihi : Google News
Mersin’de göçmen denizanaları sahile vurdu

Mersin Anamur sahillerine Hatay’ın Samandağ kıyılarından gelen denizanaları, zehirli olduğu için uzmanlar uyarıyor: Ölü bile olsalar dokunmayın, temas olursa sağlık kuruluşuna başvurun.

Mersin‘de son birkaç gün içinde binlerce ölü denizanası Erdemli ve Silifke ilçesi sahillerine vurdu. Belediye ekipleri denizanalarını toplamak için yoğun mesai yaparken artan denizanası popülasyonu kentte tedirginlik yaratıyor.

Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi İşleme Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Ayas, sahillerde artan denizanalarına karşı uyarıda bulundu.”Bunlar ‘göçmen denizanası’ adı verilen zehirli türler. Ana gövdesi dışında uzantıları üzerinde yakıcı hücreleri var” diyen Aras, ölü bile olsa dokunulmamasını istedi.

Bölgede yaygınlık gösteren türün  ‘rhopilema nomadica’ adında zehirli bir tür olduğunu belirten Ayas,  Hatay Samandağ‘dan Mersin Anamur‘a kadar açık denizde yoğun şekilde bulunan denizanalarının dalga yoluyla kıyılara geldiğini söyledi.

Prof. Ayas, açık denizde çok yoğun göçmen denizanası varlığı tespit ettiklerini de kaydetti:

“Popülasyonları her geçen gün artıyor. Bunun nedeni de balıkçılık faaliyeti. Denizanaları planktonlarla ve küçük balıklarla besleniyor. Ortamda yeteri kadar planktonlarla beslenen balık türleri olmazsa denizanalarının popülasyonu artar. Aslında besin zincirinde önemli bir tür. Bununla beslenen deniz kaplumbağaları, caretta carettalar var. Bunlar Mersin sahillerine gelmeye başladı. Yeteri kadar caretta olursa denizanalarının popülasyonlarının azalacağını düşünüyoruz. Her sene bu dönemlerde sahillerimize denizanaları vuruyor. Bunlar dalga ve akıntılarla sahile yönleniyorlar. Açıkta her zaman varlar” dedi.

Zehirli olduğu için risk yaratan denizanası türünün  kontrol altına alınması gerektiğini belirten Ayas, “10-15 yıldır bu türü inceliyoruz. Çünkü turizm üzerine ciddi baskı kurabilecek bir tür. Geçmişte Mersin Körfezi’nde turizm faaliyetini ciddi şekilde etkilemişti” dedi.

Ayas, zehirli denizanalarının yaratabileceği sağlık sorunlarına ilişkin de şunları anlattı:

“Bununla ilgili ciddi yaralanmalar da olabilir. Vatandaşlarımız eğer sahillerde denizanaları ile karşılaşırlarsa kesinlikle dokunmamaları gerekir. Ana gövdesi dışında uzantıları üzerinde yakıcı hücreleri var. Ölü bile olsa denizanalarına dokunmayın. Bunlar insan derisi ile temas ettiğinde patlayıp çeşitli zehirli sıvılar bırakabilir. Ciddi lezyonlar oluşabilir. Alerjik reaksiyonu olan kişilere solunum güçlüğü gibi problemler yaratabilir. Eğer temas durumunda ise tatlı suyu yerine deniz suyuyla yıkanması gerekir. Eğer bulabiliyorsa sirke iyi bir çözüm. Tabii en iyi yol sağlık kuruluşuna müracaat etmek. Denizanalarının olduğu denize de girilmemesini tavsiye ediyoruz. Çünkü bıraktıkları sıvılar olabilir.”