DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Mersin’de 30 Eylül’e kadar ormanlık alanlara girişler yasaklandı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Mersin’de 30 Eylül’e kadar ormanlık alanlara girişler yasaklandı

Mersin Valiliği, kentteki ormanlık alanlara girişlerin 30 Eylül’e kadar yasaklandığını bildirdi.

Mersin Valiliği yaptığı yazılı açıklamada, yaz mevsiminin başlamasıyla bölgede sıcaklık değerlerinin artacağını belirtildi.

Buna bağlı olarak ormanları yangınlara karşı korumak amacıyla bazı kararların alındığı kaydedilen açıklamada, “Mersin sınırları içerisindeki ormanlık alanlara girişler 15 Haziran-30 Eylül 2024 tarihlerinde yasaklanmıştır” denildi.

Açıklamada “Tabiat ve orman parklarına girişler ile Avlanma İzin Belgesi sahipleri veya av turizmi kapsamında Bakanlık görevlisi eşliğinde yapılan av organizasyonlarına katılanlar hariç, ilimizde tüm ormanlık alanlara yetkililerden başkasının girmesine müsaade edilmeyecektir” ifadelerine yer verildi.

Orman içi, bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların, her türlü bitki örtüsünün yakılmasının yasaklandığı vurgulanan açıklamada, “Bu ormanlar çevresinde ve içinden geçen yollarda, orman kenarında mola vermek, piknik yapmak, mangal, semaver ve ateş yakmak yasaktır” denildi.