DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.212,69 -1.072

Mersin’de 3 Ocak Mersin’in Kurtuluşunun 102. Yıl Dönümü Kutlandı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Mersin’de 3 Ocak Mersin’in Kurtuluşunun 102. Yıl Dönümü Kutlandı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 3 Ocak Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen kutlama programlarına katıldı.

Mersin’in kurtuluşunun 102. yıl dönümünü kutlamanın gurur ve coşkusunu yaşadıklarını vurgulayan Seçer, “Bu zafer, sadece o dönemdeki mücadele azmiyle değil, aynı zamanda birlik ve beraberlik ruhuyla kazanılmıştır. Milletimiz, işgalcilere karşı kenetlenmiş, vatan topraklarına sahip çıkmış ve bağımsızlığını savunmuştur” dedi.

Mersin’in, tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve zengin kültürel mirasa sahip bir şehir olduğuna dikkat çeken Seçer, kentin geleceği için projeler üretmek; eğitimden sağlığa, altyapıdan kültürel etkinliklere kadar her alanda kaliteli hizmet sunmak için var güçleriyle çalıştıklarını söyledi.

Programlara; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yanı sıra, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Murat Fırat, Mersin Milletvekilleri, kent protokolü, gaziler, Azerbaycan Karabağ Gazileri, Meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

“Bu zafer, sadece o dönemdeki mücadele azmiyle değil, aynı zamanda birlik ve beraberlik ruhuyla kazanılmıştır”

3 Ocak 1922’de, Mersin’in Fransız işgalinden kurtulup bağımsızlığını ilan ettiğini hatırlatan Seçer, “Bugün, o tarihi zaferi anarak, geçmişimizin kahramanlık dolu sayfalarını bir kez daha hatırlıyor ve minnettarlıkla anıyoruz. Bu zafer, sadece o dönemdeki mücadele azmiyle değil, aynı zamanda birlik ve beraberlik ruhuyla kazanılmıştır. Milletimiz, işgalcilere karşı kenetlenmiş, vatan topraklarına sahip çıkmış ve bağımsızlığını savunmuştur. Bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve o dönemin özgürlük ruhunu rehber edinerek o mücadele ruhunu yaşatmak, birlik ve beraberlik içinde daha güçlü yarınlara yürümek görevimizdir” dedi.

Yol haritalarının dün olduğu gibi bugün de yarın da Cumhuriyet’in kuruluş felsefesinde yer alan akıl ve bilim olacağının altını çizen Seçer, bu doğrultuda eğitim, sağlık, bilim, kültür-sanat, tarım, çevre ve daha pek çok alanda aralıksız çalıştıklarını belirterek, “Bununla birlikte büyük altyapı ve üstyapı yatırımlarını tek tek hizmete aldık, almaya da devam ediyoruz. Tecrübemizi ve birikimimizi, siz gençlerin dinamizminden aldığımız güçle geleceğe taşımaya kararlıyız” dedi.

Cumhuriyet’in 2. yüzyılında; daha çağdaş, demokratik bir Türkiye’yi, daha güzel bir Mersin’i hep birlikte inşa etmeye devam edeceklerini vurgulayan Seçer, “Bizler, şehrimize hizmet etmekten ve sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Kentimizin büyümesi ve kalkınması için, daha çağdaş ve modern bir kent haline getirmek için siz değerli Mersinlilerin destek ve katkılarına da ihtiyacımız var. Birlik ve beraberlik içerisinde hareket ettiğimizde, daha büyük başarılar elde edebiliriz” ifadelerini kullandı.

“Çetin mücadeleler neticesinde 3 Ocak 1922’de zafer Mersin’in oldu”

Mersin’in 102 yıl önce kahramanca bir mücadele ile düşman işgalinden kurtulduğunu söyleyen Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan ise, “Tarih boyunca esareti asla kabul etmemiş olan, hiçbir zaman boyunduruk altına girmemiş olan aziz milletimiz, bayrağını boynu bükük bırakamazdı, birliğini, beraberliğini bozduramazdı. Bu inançtaydı ve bu inancın yansımasının bir tezahürü olarak Kuvayı Milliye birliklerini kurdu ve çetin mücadeleler neticesinde 3 Ocak 1922’de zafer Mersin’in oldu” dedi.

Konuşmaların ardından Jandarma Merasim Bölük Komutanlığı’nın tüfekli hareketler gösterisi, Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisi, Jandarma Genel Komutanlığı Mehteran Birliği’nin konseri ve Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı tarafından helikopter ile üzüm salkımı gösterisi yapıldı.