DOLAR 32,5519 % 0.13
EURO 35,1133 % 0.27
STERLIN 41,4855 % 0.1
FRANG 36,8372 % 0.16
ALTIN 2.443,93 % 0,47
BITCOIN 65.138,56 -0.688

Mersin Büyükşehir’den 100. yıl sergisi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Mersin Büyükşehir’den 100. yıl sergisi

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı Resim Yarışması”nda derece alan eserler Tarsus’ta Mehmet Bal Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluştu.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesindeki Mersin’e Değer Katanlar Kurulu (MEDEKA) ile Tarsus’a Değer Katanlar Kurulu’nun (TADEKA) Plastik Sanatlar Kurullarının ortaklaşa hazırladıkları çalışmada, 5 başarı ödülü, 10 mansiyon ödülü ve 10’da sergileme ödüllü eser, Tarsuslu sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Başarı ödülü alan 5 eser Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulması planlanan Çağdaş Sanatlar Müzesi envanterine dahil edildi. 40 yaş altı sanatçıların katıldığı yarışmaya Türkiye’nin birçok bölgesinden sanatçıların eserleri renk kattı.

Bengi İspir Özdülger: “Kültür ve sanat adına yapılan tüm çalışmaların öncüsüyüz”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü ve Opera Sanatçısı Bengi İspir Özdülger, sergi açılışında yaptığı konuşmada MEDEKA ve TADEKA’nın kurulmasının ne kadar doğru bir hamle olduğuna vurgu yaparak, “Biz Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, yapmış olduğumuz bu yapının ne kadar kıymetli ve doğru bir çalışma olduğunu bir kez daha görmüş olduk.

Mersin’e Değer Katanlar ve Tarsus’a Değer Katanların bu projelerin hayata geçirilmesi ve bizim kendi içimizde ki bu devinim ve bu enerji gerçekten çok kıymetli. Kültür ve sanat adına yapılan tüm çalışmaların zaten destekçisi olmakla beraber, şehrimizde de öncüsüyüz. Kapsayıcı ve birleştirici bir yaklaşımımız olduğu için de bu beraberliğin daha da artmasını, daha da coşkuyla yolculuğuna devam etmesini çok arzu ediyoruz” dedi.

Veli Mert, “178 tane katılım oldu”

Serginin küratörü Veli Mert ise yaptığı konuşmada, yarışmaya katılımın çok iyi olduğunu belirterek, “Cumhuriyetimizin 100. yılını bir resim yarışmasıyla onore edilmesini, Büyükşehir Belediyemizin, bu onore edilen etkinliği kabul etmesi, MEDEKA Plastik Sanatlar Kurulu olarak bizi çok sevindirdi. Ahmet Yeşil’le beraber önermiştik, böyle bir yarışma yapalım diye. Ve gerçekten de 178 tane katılım oldu Türkiye’nin her yerinden. Çok mutlu olduk ve 7 tane jüri üyemiz vardı. Değerlendirme sonucunda 5 başarı ödülü, 10 mansiyon; teknik şartnamede yazıldığı üzere ödüllendirildi.

Katalog yapıldı. Belediyemize çok teşekkür ediyorum. Biz bunu sanal ortamda yayınlayacağımızı sanıyorduk, ama bir katalogla da taçlandırıldı. Çok iyi hissettik, çünkü yarışmaya katılan herkese katalog gönderme şansımız oldu” diye konuştu.

Sergi açılışına Büyükşehir Belediyesi Kent Katılımı ve Sivil Toplum ile İlişkiler Şube Müdürü Başar Akça, MEDEKA ve TADEKA üyeleri ile sanatseverler katılım gösterdi.