DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.115,98 0.75

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kooperatif Market Hizmete Açıldı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Mersin Büyükşehir Belediyesi Kooperatif Market Hizmete Açıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kooperatiflere destek olmak amacıyla hayata geçirdiği ‘Kooperatif Market’, Trafik Park’ta hizmete açıldı. Ürettikleri ürünleri ekonomiye kazandırmak amacıyla kooperatif kuran üretici kadınlar, ürünlerini ‘Kooperatif Market’te daha geniş kitlelere ulaştırma imkânı buluyor.

Samandağ Kadın Kooperatifi, Arıcılar Birliği, Hazek Kadın Kooperatifi, Mardin Kekik Kadın Kooperatifi, Medeniyetler Bahçesi Kadın Kooperatifi, Urla Kadın Kooperatifi, Mezitli Solinova Üretici Kadın Kooperatifi, Mut Kadın Girişimciler Üretimi ve İşletimi Kooperatifi, Tarsus Eshab-ı Kehf Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Çaltıbozkır Üretim ve Pazarlama Kooperatifi, Anamur Kadın Girişimi Üretim Ve İşletme Kooperatifi, Miss Dolap Kadın Kooperatifi, Mersinden Kadın Kooperatifi ve Erzin Kadın Kooperatifi’nin reçel, salça, erişte, sos, enginar, zeytinyağı, baharatlar, bitkisel yağ, bal, kurutulmuş meyve, zeytin, konserve gibi birbirinden lezzetli ürünleri ‘Kooperatif Markette alıcıların beğenisine sunuluyor.

Seçer, ” Kooperatiflerin desteklenmesi yerel üretime sahip çıkmak anlamını taşır”

‘Kooperatif Marketin, kadın emeğinin değerlendirilmesi ve yerel üretimin güçlendirilmesi fikriyle ortaya çıktığını aktaran Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, Türkiye’nin değişik yörelerindeki kadın üreticiler ve kooperatiflerin yöresel ürünlerinin marketin raflarında yerini aldığını belirtti. Seçer, Burada çok özel ürünler var. Urla Kooperatifi’nin enginarına, Mardin Kekik Kooperatifi’nin, Hatay’dan ve Mersin’de kadın kooperatiflerinin özel ürünlerine ulaşabilirsiniz” dedi. Markette yapılan alışverişlerin kadınların güçlenmesine katkı sunacağını vurgulayan Seçer, kooperatiflerin desteklenmesinin yerel üretime sahip çıkmak anlamını taşıdığını ifade etti. Market içerisinde yer alan ürünlerin raf koşullarına uygun olması gerektiğini ve bunun da kooperatiflerin kendilerini iyileştirme ve geliştirme yönünde yol almalarına yol açtığını söyleyen Seçer, herkesi kooperatif Market’i ziyaret etmeye davet etti.

Mezitli Solinova Üretici Kadın Kooperatifi Başkanı Gül Durnaoğlu ise Büyükşehir’in üretime teşvik eden çalışmalarının kendilerini motive ettiğini belirterek, Kooperatifler ve üretici kadınlar olarak en büyük sorunumuz ürettiğimiz ürünlerin pazarlanması. Her bir kadının evlerinde ürettiği ürünler var ama bunun kamusal alanda bir karşılığının olması çok önemli. Bu tür çalışmalar ve yerler ürettiğimiz ürünlerin geliştirilmesi ve markalaşması noktasında bize örnek oluyor ve önümüzü açıyor. Bu anlamda çok kıymetli buluyorum. Mezitli Solinova Üretici Kadın Kooperatifi adına başkanımıza da teşekkür ediyoruz” dedi. Vatandaşları marketi ziyaret etmeye çağıran Durnaoğlu, “Ürünlerimizle tanışsınlar, herkes faydalansın. Özellikle burada çok güzel bir yerde olmuş. Çocuklar ve aileleri geliyor. Aileler, doğa dostu, ilaçsız ürünleri buradan alıp çocuklarına gönül rahatlığıyla yedirebilirler” diye konuştu.

“Biz özel ürün yapıyoruz ve bunu burada sergiliyoruz”

Anamur Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Neslihan Doğan da, “Kooperatifimizin ürününün böyle bir ortamda sergileniyor ve emeklerimize kıymet veriliyor olması, bizim istediğimiz satış ofisinin Mersin Büyükşehir’de açılıp bize bu şekilde katkı sağlamaları bizi çok mutlu etti. Bu anlamda gurur verici bir çalışma” dedi. Büyükşehir’in kadın emeğini görünür kılan çalışmalarını çok başarılı bulduğunu sözlerine ekleyen Doğan, “Kadın emeğine ve kadın kooperatiflerine inanılmaz destekleri var. Gerçekten maddi-manevi anlamda çok destekleniyoruz. Arkamızda çok büyük bir güç var ve bunu hissediyoruz. Büyükşehir ve Mersin’deki diğer kooperatiflerle bir aile gibi olduk. Güzel bir iş birliği içindeyiz. Kooperatif Market’te de bunu görüyorsunuz. Tüm kooperatiflerin ürünleri burada sergileniyor ve hepsi özel ürünler. O yönden de keyif verici. Biz özel ürün yapıyoruz ve bunu burada sergiliyoruz” diye konuştu.