DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Köpeklerin Evcilleşmesi İrislerinin Koyulaşmasına Neden Oldu

Yayınlanma Tarihi : Google News
Köpeklerin Evcilleşmesi İrislerinin Koyulaşmasına Neden Oldu

Hayvan bilimi uzmanlarından oluşan bir ekip, çoğu köpeğin göz renginin, en yakın kurt akrabasından daha koyu olduğunu buldu. Bu durum, evcilleştirme nedeniyle köpeklerde daha koyu göz renginin evrimleştiğini öne sürüyor.

Royal Science Open Science dergisinde yayımlanan araştırmada ekip, birden fazla kurt ve köpeğin göz rengini karşılaştırdı.

Önceki araştırmalar, tüm modern evcil köpeklerin, soyu tükenmiş bir kurt türü olan tek bir antik atadan geldiğini ileri sürmüştü. En yakın modern akrabaları, açık renkli irislere sahip olan ve onlara sarı gözlere sahip olma ününü veren gri kurtlardı. Soyu tükenmiş akrabalarının da benzer renkte gözlere sahip olduğundan şüpheleniliyor.

Bu yeni çalışmada araştırma ekibi, modern köpeklerin daha koyu gözlere sahip olup olmadıklarını ve eğer sahiplerse, bunun, insanların, koyu renk gözlerin daha dost canlısı olduğu ve evcil hayvan olarak yetiştirilme olasılıklarının daha yüksek olduğu yönündeki algısından kaynaklanıp kaynaklanmadığını merak etti.

Araştırmacılar daha fazlasını öğrenmek için, 22 gri kurdun fotoğrafını, çeşitli cinslerden evcil köpeklerin 81 fotoğrafıyla karşılaştırdı ve özellikle irislerinin rengine baktılar. Neredeyse tüm köpeklerin gözlerinin kurtlardan daha koyu olduğunu, çoğu durumda ise önemli ölçüde daha koyu olduğunu buldular.

Bu durum, daha koyu gözlü köpeklerin, kendileriyle ilişkili belirli özellikler nedeniyle binlerce yıl boyunca insanlar tarafından kasıtlı olarak seçilme olasılığına işaret ediyor.

Önceki araştırmalar, insanların diğer insanları ve koyu gözlü diğer hayvanları, açık renkli veya mavi gözlü olanlara göre daha dost canlısı gördüklerini göstermişti.

Ekip, gönüllülerden fotoğraflardaki köpeklerin dostluğunu derecelendirmelerini istedikleri başka bir deney daha gerçekleştirdi. İnsanların çoğu zaman koyu gözlü köpekleri daha arkadaş canlısı olarak değerlendirdiğini buldular.

Araştırma ekibi, insanların daha koyu gözlü köpekleri daha arkadaş canlısı olarak görme eğiliminde olmasının nedenlerinden birinin, gözbebeği büyüklüğünü belirlemenin daha zor olması olduğunu belirtiyor. Daha önce, gözbebeklerinin büyüklüğündeki değişikliklerin insanlarda olumsuz duyguları tetiklediği bulunmuştu.

Kaynak : Arkeofili