DOLAR 32,5858 % 0.17
EURO 35,0764 % 0.2
STERLIN 41,6283 % 0.39
FRANG 36,8743 % 0.2
ALTIN 2.446,82 % 0,58
BITCOIN 65.297,99 -0.18

İnce Memed’in memleketinde sağanak yağış altında Newroz kutlandı

Yayınlanma Tarihi : Google News
İnce Memed’in memleketinde sağanak yağış altında Newroz kutlandı

Ceyhan’da, İnce Memedin memleketinde Newroz ateşini kadınlar yakıp, sağanak yağış altında Newroz kutlandı. Kutlamada, barışın anahtarının İmralı’da olduğu vurgulandı.

Çukurova Bülten ( Hamdullah Yağız Kesen – Adana )

Adana’nın Ceyhan ilçesine bağlı Belediyeevleri Mahallesi’nde bulunan Newroz Alanı’nda “Rabe dema azadî û serkeftinê ye” şiarıyla Newroz kutlandı. Polis bariyerleri kapatılan alana gelen yurttaşlar, polisin kurduğu iki arama noktasından geçip kutlamalara katıldı. Halk, DEM Parti ile süslenen alanda, sahneden çalınan şarkılar eşliğinde dakikalarca halaya durdu. Renga renk yöresel kıyafetleriyle alanda yer alan kadın ve erkekler, zafer işaretleri yapıp, “Biji jiyan azadi”, “Newroz piroz be”, “Biji Serok APO” sloganlarını attı.

Kutlamaya, 7’den 70’e binlerce kişinin yanı sıra DEM Adana İl Eşbaşkanı Seyfettin Aydemir, DEM Parti il ve ilçe yöneticileri, DEM Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan, DEM Parti Adana Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Arife Çınar, DEM Parti Ceyhan İlçe Eşbaşkan Adayları Delal Mamuk ve Cemal Gök katıldı. Saygı duruşuyla başlayan Newroz’da, kitle hep bir ağızdan “Şehid namirin” sloganı attı.DEM Parti Ceyhan İlçe Eşbaşkanı Meryem Güler ve Görgün Kaya kitleyi selamlayarak, Newroz’unu kutladı. Açılış konuşmasının ardından Barış Anneleri, İnce Memedin memleketinde Newroz ateşini “Biji Serok Apo” ve “Newroz piroz be” sloganları, alkış ve zılgıtlar eşliğinde yaktı.

“Bizim kimse ile ittifakımız yok”

DEM Adana İl Eşbaşkanı Seyfettin Aydemir de halkın Newrozu’nu kutladı. DEM Parti Ceyhan İlçe Eşbaşkan Adayları Delal Mamuk ve Cemal Gök halkı selamlayıp, Newrozlarını kutlayarak, “31 Mart herkesin sandığa gidip iradesine sahip çıksın. Bizim kimse ile ittifakımız yok. DEM Parti’ye oyunu versin” dedi.

DEM Parti Adana Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Arife Çınar, sağanak yağış altında kendilerini dinleyenlere teşekkür edip, Newroz’larını kutladı. Newroz alanlarında milyonların PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü haykırdığını ifade eden Çınar, bu ülkeye barış ve demokrasinin gelmesinin yolunun ve anahtarının İmralı’da olup, Abdullah Öcalan’ın bir an önce fiziki özgürlüğüne kavuşması gerektiğini vurguladı.

Sağanak yağış altında halay çekildi

Son olarak sağanak yağış altında olan kitlenin içine giren DEM Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan, gün konuşma değil kutlama günü olduğunu, Kürt halkının yağmurda, çamurda, karda ve fırtınada alanda olup, ayakta olduğunu dile getirdi. Tutsakların ve Abdullah Öcalan’ın Newroz’unu kutlayan Bozan, barışın anahtarının İmralı’da olduğunu söyledi. Bozan daha sonra ise sağanak yağış altında kitle ile birlikte Newroz halayı çekti.