DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.071,47 0.879

İHD Adana: “LGBTİ+ Hakları Komisyonunu Birlikte İnşa Ediyoruz”

Yayınlanma Tarihi : Google News
İHD Adana: “LGBTİ+ Hakları Komisyonunu Birlikte İnşa Ediyoruz”

İnsan Hakları Derneği(İHD)  Adana Şubesi LGBTİ+ Hakları Komisyonu LGBTİ+ kapsamında basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamayı okuyan İHD Adana Şube Yönetim Kurulu Üyesi Havin Ölmez, “Artık susma zamanı değil. Sesimizin artması, insanların kenetlenmesi ve bu nefret sarmalına karşı birlikte mücadele etme zamanı. Bu sarmal her geçen gün hayatlarımıza biraz daha sirayet ediyor, yaşadığımız alandaki çemberi biraz daha daraltıyor” dedi.

LGBTİ+’ların hedef gösterildiğini vurgulayan Ölmez, “Ülkemizde ise her nasıl oluyorsa, gündemdeki tüm gelişmeler bir şekilde LGBTİ+ nefretine dönüşmekte. Her dönem ve her an bir grup tarafından hedef gösterilen, özellikle Diyanet’in ‘Nefret Hutbesi’ ile başlayan LGBTİ+’lara yönelik cihat çağrısı, yandaş medyanın etkisi ile büyük bir şiddet sarmalına dönüşmüştür. Birbirini tetikleyen bu süreçler sonunda artık devlet kurumları da bu suçun ortağı olmuştur. Öyle ki devletin en yetkin kişisi (cumhurbaşkanı) dahi çıkıp LGBTİ+’ları hedef göstermiş, terörist ilan etmiştir” sözlerine yer verdi.

Açıklamasında İstanbul Sözleşmesine de değinen Ölmez, “Bununla yetinmeyen iktidar LGBTİ+ insanların yaşamlarını bahane ederek İstanbul Sözleşmesine saldırmış ve sözleşmeyi bir gece ansızın feshetmiştir. Haklarımıza, hayatlarımıza, kazanımlarımıza saldıran ve bunu LGBTİ+’ları yalnızlaştırma hamlesi olarak gören zihniyetlere karşı örgütlenen LGBTİ+ların “biz varız ve bizi yok etmeye gücünüz yetmeyecek” söylemlerine ses veriyoruz” dedi.

İnsan Hakları Derneği’nin kurulduğu ilk günden bu yana insanı öncelediğini vurgulayan Ölmez şu sözlere yer verdi:

“LGBTİ+ hakları konusunda duyarlılığı ve mücadelesini İHD Adana olarak bizler de sahipleniyor ve LGBTİ+ Hakları Komisyonunu birlikte inşa ediyoruz. Şimdi diyoruz ki nefret cinayetlerinin son bulduğu, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinden dolayı kimsenin ayrımcılığa maruz kalmadığı, herkesin kamusal alandaki haklar ve yaşama hakkı başta olmak üzere eşit haklarının gözetildiği bir ortam yaratana kadar mücadeleye devam edeceğiz. Bu ülkede milyonlarız, birbirinden vazgeçmeye niyeti olmayanlarız, her şeye rağmen güvenli alanlarımızı var ediyor, örgütleniyor, güçleniyor ve iyileşiyoruz.”