DOLAR 32,5240 % 0.03
EURO 34,9877 % 0.27
STERLIN 41,3904 % 0.13
FRANG 36,8050 % 0.05
ALTIN 2.435,17 % -0,01
BITCOIN 65.153,99 0.021

Hayvan Hakları Savunucuları İktidarın Yasaya Aykırı Politikalarını Protesto Etti

Yayınlanma Tarihi : Google News
Hayvan Hakları Savunucuları İktidarın Yasaya Aykırı Politikalarını Protesto Etti

Hayvan hakları savunucuları iktidarın sokak hayvanları yasasına aykırı politikalarını protesto etti. Gazetemiz yazarı Zülal Kalkandelen eylemde bir konuşma yaparak “Sokak hayvanlarının popülasyonunun artmasının nedeni belediyelerin 17 yıldır yasayı uygulamamasıdır” dedi.

Cumhuriyet – Hayvan Hakları savunucuları, 24 Aralık 2023’te Kadıköy’de bir araya gelerek iktidarın sokak hayvanlarına yönelik yasaya aykırı politikalarını protesto etti.

“Katliama Hayır”, “Ölüm kamplarına hayır”, “Mahalleme, suyuma, hayvanıma dokunma”, “Yaşamak haktır” sloganlarını atarak Bahariye Caddesi’nde yürüyen grup adına Cumhuriyet yazarı Zülal Kalkandelen konuşma yaparak, “Ormanlık arazilerin ortasına yapılacak dev barınaklarla ormanlar talan edilirken, bu yolla yerel seçim öncesinde müteahhitlere rant kapısı açılacak ve hayvan nefretini yayan tarikatların isteği yerine getirilmiş olacak. Bu ‘kısırlaştır, aşılat, bulduğun yere bırak’ diyen yürürlükteki 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na aykırıdır. Sokak hayvanlarının popülasyonunun artmasının nedeni belediyelerin 17 yıldır yasayı uygulamamasıdır” dedi.

Hayvanları Adalet Derneği Başkanı Hülya Yalçın ise, yasanın uygulanmasını istediklerini, eylemlerin her bölgede yayılması gerektiğini söyledi.

BurHak Hayvan Hakları Merkezi’nin kurucusu Eray Özgüner ise konuşmasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek “Yaşamdan yana mısınız, ölümden yana mısınız?” diye sordu, İstanbul Veteriner Odası gibi diğer odalarından da yaşamdan yana açıklama beklediklerini belirtti.