DOLAR 32,5519 % 0.13
EURO 35,1133 % 0.27
STERLIN 41,4855 % 0.1
FRANG 36,8372 % 0.16
ALTIN 2.443,93 % 0,47
BITCOIN 65.138,56 -0.688

Hamm`da mültecilerin yaşamlarıyla ilgili fotoğraf sergisi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Hamm`da mültecilerin yaşamlarıyla ilgili fotoğraf sergisi

✍ Haber: Mehmet Tanlı (Çukurova Bülten Almanya Temsilcisi)

Almanya’nın Hamm şehrinde Gustav-Lübcke Müzesinde Türkiye’den üç fotoğraf sanatçısının mülteci kamplarında çektiği etkileyici fotoğraflardan oluşan “Mülteciler ve görünmeyen mücadeleleri’” adlı bir sergi açıldı.

Alman Kızılhaç bölge örgütü (DRK) , Yerel Uyum Merkezi (KI) ve bir Bakanlık projesi olan “Demokratie leben-Demokrasiyi yaşamak” desteğiyle açılan sergide, 3 hafta boyunca fotoğraf sanatçıları Mehmet Aslan, Murat Bakmaz ve Hüseyin Remzi Konak’ın  Mardin Midyat’ta bulunan ve 2 bin 300’ü Ezidi 5 bin 200 mültecinin kaldığı kampı ziyaret ederek çektikleri fotoğrafları sergilenecek.

Herringen DRK Buluşma Merkezi Müdürü Zuhal Öztürk ve eşi Dr. Şafak Öztürk’ ün çabası, bağlantıları ve aracılığıyla gerçekleşen Sergide 2021 yılında yılın fotoğrafı seçilen bir ayağı kesik babanın engelli doğan oğlunu kucağına alıp gülümseyerek poz verdiği Mehmet Aslan tarafından çekilen çok tanınmış fotoğrafı da bulunuyor. Hamm’daki sergi, DRK bölge başkanı Vera Dunkel-Gierse ve Belediye Başkanı Monika Simshäuser’ in sayıları yüze yakın konukları selamlamasıyla başladı.

Mültecilerin güvenini kazanmak zaman aldı

Serginin açılışı sonrası müze salonunda sergi üzerine DRK Basın Sözcüsü Gerd Heisterman’ın yönettiği Dr. Şafak Öztürk’ ün çevirilerini yaptığı fotoğraf sanatçılarının da katıldığı bir tartışma toplantısı da yapıldı. Gerd Heisterman’ın sanatçılara yönelttiği “Böylesine duygu dolu anları ve pozları almak için, mültecilere nasıl bu kadar yakın oldunuz?” sorusuna fotoğraf sanatçıları şöyle yanıt verdi:

Asıl mesleği Veteriner olan Antakyalı Mehmet Aslan “Elbette bu güveni kazanma zaman aldı. Onlar bizim samimiyetimizi gördüler. Fotoğraflarımla onlara dokundum onların bu zor yaşamlarını görünce, örneğin savaşta bir bacağını kaybeden babaya ve ağır engelli doğan oğluna nasıl yardımcı olabilirim diye düşünmeye başladım büyük çaba sarf ettim. Yılın fotoğrafı seçilmesiyle de tüm kapılar açıldı, yardım aksiyonları başladı bu da beni mutlu etti. Her fotoğrafımın, çektiğim portrenin  bir hikayesi var” dedi.

İstanbul’da öğretmenlik yapan, Adana`ya göçen ve Adana doğumlu Tuncelili bir ailenin çocuğu olan Murat Bakmaz ise “Fotoğraf serüvenim hobi olarak başladı şimdi ise derin tutkuya dönüştü şimdi icra ettiğim öğretmenlik bir yerde hobim oldu diyebilirim. Fotoğraflar sokağa, mekana yere ve ana, momente tutulan aynalardır. Fotoğrafın kendine ait bir dili var.  Bu fotoğrafları çekebilmek için çok kez Mardin’e uçtum o kampta kaldım, bu ailelerle çay içtim, sofralarına misafir oldum onlarla çok zaman geçirdim. Alevi-Bektaşi olmam özellikle kültürel benzerlikler olan Ezidi mültecilerle iletişime geçmemde çok yardımcı oldu” ifadelerini kullandı.

Serginin 3. sanatçısı olan, Zonguldaklı ancakTunceli’ nin Nazimiye ilçesinde Kaymakamlık görevinde bulunan Hüseyin Remzi Konak ise Hamm’da bulunmaktan son derece mutlu olduğunu, çünkü 2010 yılında Babasıyla bir Hamm ziyaretinde Allee Center’de babasının kendisine aldığı ilk fotoğraf makinasıyla fotoğraf çekmeye başladığını söyledi.

“Babam bana anı durdurulabilir misin, dondurmalısın diyerek beni fotoğraf çekmeye teşvik etti. Fotoğraf benim için iletişim aracı. Objektifim sayesinde halkla daha rahat bağ kuruyorum. İki usta fotoğrafçıyla birlikte Hamm’da bu sergide fotoğraflarımın görücüye çıkmasından son derece mutluyum’’ dedi.

Düzgün Babayı Hammlı  Nazımiyelilerle birlikte  ziyaret etmek istiyorum

Ayrıca fotoğraf sanatçısı, Kaymakam Hüseyin Remzi Konak, ’”Hamm’da çok Nazımiyelinin yaşadığını duydum; onlarla  birlikte Alevi inancında önemli bir yeri olan Düzgün Baba ziyaretgahına, tepesine çıkmak istiyorum. Kapım hepsine açıktır, hepsini beni ziyarete bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Hamm’daki bu sergiye ilgi duyan eğitim kurumları ve sosyal çatı örgütlerinin  de kendi bölgelerinde sergiyi sergileyebilecekleri organizatörler tarafından vurgulandı.