DOLAR 31,5775 % 0
EURO 34,3252 % -0.03
STERLIN 40,1219 % -0.06
FRANG 35,6808 % -0.04
ALTIN 2.144,64 % -0,20
BITCOIN 2.158.689 8.016

Google’dan gazeteciler için yeni araç: “Genesis”

Yayınlanma Tarihi : Google News
Google’dan gazeteciler için yeni araç: “Genesis”

Google, Genesis’i gazeteciler için haber yazımına destek sağlayan bir araç geliştiriyor.

Webrazzi’de yer alan habere göre, adı geçen kişisel asistan Genesis, kullanıcıların diğer görevlere odaklanmasını kolaylaştıracak. Google’ın yaptığı sunum ile haber üretimini hafife aldığı yönünde izlenim yarattığı ifade ediliyor.

Haziran ayında Gmail ve Google dokümanlar için bir yazım asistanını kademeli olarak yayına alan Google, Bard’da ve Magic Compose ile mesajlarda da benzer özelliklerle karşımıza çıkmakta.

Yazım tarzları üretmesi için bir geniş dil modelini eğitmek adına yayın kuruluşlarının arşivlerinden faydalanılabilir. Geçen hafta OpenAI’ın haber ürünleri ve hizmetlerinde üretimsel yapay zeka kullanım senaryolarını değerlendirmek üzere Associated Press ile ortaklık kurması, Google’ın bu yeni atılımında elini hızlandırmasına yol açmış olabilir.

Bu arada, kuruluşların talebi ile Google gibi şirketlerin yapay zeka eğitimi için yayınlardan içerik lisanslaması olası. Bu durum, mevcut lisanslama ortaklıklarının bir uzantısı olarak konumlanabilir.

Google konuya ilişkin yaptığı açıklamada bu çalışmanın daha ilk aşamalarında olduklarını vurguladı. Yapay zekanın gazetecilere manşet seçenekleri veya farkı yazım stilleri konusunda yardımcı olabileceğini belirten şirket, bu araçların gazetecilerin haber yapma, makale yazma ve içeriklerin doğruluğunu teyit etme konusundaki temel rolünün yerine geçmeyi planlamadığını aktardı.