DOLAR 32,2053 % -0.22
EURO 35,1156 % -0.22
STERLIN 41,0337 % -0.05
FRANG 35,4067 % -0.62
ALTIN 2.500,70 % 1,40
BITCOIN 66.819,68 -0.083

Geleceğe Yön Ver Derneği, çocuk hakları için toplumsal mücadeleyi sürdürüyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
Geleceğe Yön Ver Derneği, çocuk hakları için toplumsal mücadeleyi sürdürüyor

✍ Haber: Emrah Bakır (Çukurova Bülten)

Geleceğe Yön Ver Derneği Başkanı Özlem Bilgi, Türkiye’deki sosyal eşitsizlikleri  ve derneklerinin faaliyetlerini Çukurova Bülten’e anlattı. Bilgi, yaptığı açıklamada, deprem bölgelerine öncelik verdiklerini vurgularken, derneklerinin hükümetler, yerel yönetimler, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarıyla kurduğu çok paydaşlı ortaklıklarla, örgütlü ve gönüllülük bilinciyle hareket ettiğinin altını çizdi. 

Türkiye’de çocukların karşılaştığı sosyal zorluklar her geçen gün artış gösteriyor. Aile içi şiddet, ekonomik sıkıntılar, eğitim ve sağlık hizmetlerindeki yetersizlikler gibi temel sorunlar, çocukların sağlıklı bir şekilde gelişim göstermelerini engelleyebiliyor. Bununla birlikte, çocuk yaşta evlilikler ve cinsel istismar gibi insan hakları ihlalleri de endişe verici boyutlara ulaşmış durumda.

   

Bu sorunlarla mücadele etmek ve çocukların haklarını korumak amacıyla sivil toplum kuruluşları çeşitli çalışmalar yürütmektedir. Bu kapsamda, çocukların temel ihtiyaçlarına erişimlerini kolaylaştırmak, çocuk yaşta evlilikleri önlemek, cinsel istismarı engellemek ve mağdurlarına destek olmak için çaba sarf edilmektedir. Ayrıca, toplumda çocuk hakları konusunda farkındalık yaratmak ve bu konuda eğitimler düzenlemek de önemli bir misyon olarak görülmektedir.

Geleceğe Yön Ver Derneği‘nin kurucu başkanı Özlem Bilgi ile çocukları, çocuk istismarlarını ve temel haklar konusunda konuştuk.      

“Temel ihtiyaçlardaki zorluklar”

Başta çocuklar ve genç kesim olmak üzere toplum olarak yaşanılan temel haklardaki zorluklara karşı mücadeleyi hedefleyen Geleceğe Yön Ver Derneği Başkanı Özlem Bilgi, “Dernek, hükümetler, yerel yönetimler, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarıyla kurduğu çok paydaşlı ortaklıklarla, örgütlü ve gönüllülük bilinciyle hareket eden toplumların etkinliğine inanmaktadır. Geleceğe Yön Ver Derneği olarak, çocukların ve gençlerin fiziksel ve ruhsal gelişimine katkıda bulunmayı önemseyen uzmanları ve gönüllüleri ile eğitim ve proje faaliyetleri yürütmektedir. Dezavantajlı gruplar arasında yer alan çocuk ve gençlerin, eğitim, sağlık, barınma ve diğer temel ihtiyaçlarına erişimde yaşadıkları zorluklar, Türkiye’de hala büyük bir sorun olmaya devam ediyor.  Dernek, bu grupların ihtiyaçlarını gözeterek çalışarak bu eksikliği gidermeyi hedefine alarak kurulmuştur” diye ifade etti.

Zorla evlendirilen çocuklar”

Türkiye’deki sosyal eşitsizliklerin her geçen gün derinleştiği özellikle erken yaşta zorla evlendirilen çocukların topluma kazandırılması için eğitim ve farkındalık programları düzenlediklerini belirten Bilgi “Türkiye’de ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan eşitsizlikler hala belirgin bir şekilde görülebilir. Amacımız bu eşitsizlikleri azaltmak için çaba gösterebilir ve dezavantajlı gruplara eşit fırsatlar sunmayı amaçlamaktadır. Özellikle erken yaşta zorla evlendirilen çocuklarımızın topluma kazandırılması için eğitim ve farkındalık programları düzenliyoruz” dedi.

“Çocuk istismarlarında farkındalık”

Çocuk istismarları konusunda ailelere ulaşmadaki zorluğu ve toplumdaki farkındalık eksikliğinin yanı sıra, bu alanda mücadele eden kurumların farkındalığının önemine değinen Bilgi, “Çocukları ve gençleri sürece aktif olarak dahil etmek, onların fikirlerini ve görüşlerini önemsemek, onların kendilerini ifade etmelerini sağlamayı hedefliyoruz. Çocuk istismarı ile ilgili konularda özellikle aile eğitimlerinde ailelere ulaşmamız neredeyse imkânsıza yakın, Herkes benim başıma bu gelmez mantığında olduğu için eğitimlere sıcak bakmıyorlar. Hala çocuk istismarı konuşulmaktan kaçınılan bir konu ama konuşmadıkça üzerinde durmadıkça olaylar azalmıyor aksine çığ gibi büyüyor. Hem çocukların hem de çocuklarla çalışan meslek gruplarının bu konuda farkındalıklarının yüksek olması gerekiyor” diye konuştu.

Deprem bölgelerine öncelik…

Derneğin bu dönemki çalışması depremden etkilenen çocuklara ayırdıklarını ve çocuk adalet sistemiyle birlikte avukatlarında çocuklara rehberlik ettiğini dile getiren Bilgi, ‘’Bu yıl afet bölgesinde çocuklarımıza öncelik verdik. Çocuk hakları, çocuk koruma, çocuk ihmal ve istismarının hukuki ve psikolojik boyutları, psiko-drama atölyeleri ile çocuklarımıza motivasyon, girişimcilik, liderlik ve meslek uzmanları ile buluşmalar gerçekleştiriyoruz. Çocuk adalet sistemi ile ilgili avukatlarımız tarafından danışmanlık ve yönlendirmeler yapıyoruz’’ dedi.

tgc

tgc