DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Dr. Şevkin emekliye 17 bin lira ikramiye istedi AKP-MHP reddetti

Yayınlanma Tarihi : Google News
Dr. Şevkin emekliye 17 bin lira ikramiye istedi AKP-MHP reddetti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, 4 kişilik bir ailenin her gün 3 öğün bir çay ve bir simit ile beslenmesi durumunda aylık en az 9 bin lira ödemesi gerektiğini vurguladı.
Dr. Şevkin, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) kürsüsüne boş çay bardağı ve bir adet simitle çıkarak, partisinin emeklilerin sorunlarının araştırılması için sunduğu grup önerisi üzerine konuştu. İktidarın 2024’ü emekliler yılı ilan ettiğini ancak emeklilere sadaka niteliğinde 3 bin lira bayram ikramiyesi öngördüğünü kaydeden Dr. Şevkin, emeklilerin maaşının açlık ve yoksulluk sınırının çok altında olduğunu söyledi.
Maaş sorunu yetmezmiş gibi emekliler yılı ilan edilen bu süreçte sadaka niteliğinde 3 bin lira bayram ikramiyesi öngörüldüğünü vurgulayan Dr. Şevkin, “3 bin lira bir öğün yemeği karşılıyor mu? Siz neyin hesabındasınız? Neyin müjdesini veriyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

İktidarın “kök maaş” uygulamasını suistimal ettiğini kaydeden Dr. Şevkin, şunları söyledi:
“Normal koşullarda insanların kök maaşla şu anda 24-25 bin lira maaş alması gerekiyor. Maalesef hak kayıpları sonucunda emekliler kök maaş nedeniyle sadece 10 bin liraya mahkûm edilmiş oldular. Yine, intibak yasası hâlâ çıkarılamadı. Banka promosyonları kamu çalışanlarıyla aynı orana yükseltilmedi; emeklilerden muayene, ilaç katılım payları, fark ücretleri hâlâ alınmaya devam ediyor. Kültür, sanat, sporu zaten emekli unuttu, onu da ücretsiz hâle getirmek gibi de bir kaygınız yok. İkramiyenin en az asgari ücret seviyesinde olması gerekiyor, insani olabilmesi için. Emeklilerin ücretsiz tatil yapabilme olanakları sağlanmalı. EYT’lilerin de aylık bağlama oranlarıyla ilgili talepleri dikkate alınmalıdır.

Türkiye; sosyal bir hukuk devleti. Devletin en önemli görevlerinden biri de kuşkusuz emeklilerini rahat ettirmek, onlara insan onuruna yakışan bir yaşam biçimi sağlamak. Bugün hesabını yaptım, 4 kişilik bir ailenin 3 öğün 1 simit ve 1 çay parası 9 bin lira tutuyor. Başka hiçbir şey yapmayacak; ne fatura ödeyecek, ne evine kira ödeyecek, ne telefon ödeyecek, sadece 1 simit ve 1 çay alması hâlinde emeklinin 9 bin lira gideri var. Allah’tan korkun ya! 10 bin lira yeter mi soruyorum size? Simit ve çayla gelenler halkı unutmuş durumda. Simit ve çay hesabını her fırsatta, bu emekliye yaşattığınız ıstırap, bu emekliye yaşattığınız sorun nedeniyle karşınıza çıkaracağız. Ayrıca PTT tarafından emekli aylığı alan vatandaşlarımız ATM’den günlük sınırlı olarak sadece 5 bin lira çekebiliyor. Niye eziyet ediyorsunuz? Zaten gıdım gıdım veriyorsunuz, zaten açlık sınırı altında veriyorsunuz, bir de 5 bin lira sınır konulmuş.”

Bankalardan promosyon alan emeklilerin de ne yazık ki adeta işkence çektiğini belirten Dr. Şevkin, “Buradan vicdanınıza sesleniyorum: Gerçekten 3 bin lirayı çocuğuna harçlık olarak vermeyen sizler, lütfen, bayramda en azından bir asgari ücret kadar emeklinin yüzünü güldürün ve insani koşullarda bir maaşın verilmesini sağlayın. Bu önergemize “Evet” deyin” diye konuştu.
Konuşmaların ardından AKP ve MHP’li milletvekillerinin oy çokluğuyla emeklilerin sorunlarının araştırılmasına yönelik önerge reddedildi.