DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Dr. İsmail Sarp Aykurt’un kitabının 2. baskısı yayımlandı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Dr. İsmail Sarp Aykurt’un kitabının 2. baskısı yayımlandı

Çukurova Bülten Genel Yayın Yönetmeni ve İletişim Bilimleri Doktoru, akademisyen İsmail Sarp Aykurt’un siyasal propaganda üzerine yapmış olduğu çalışmanın 2. baskısı Nobel Yayınevi’nden çıktı.

Hatırlanacağı üzere kitap 2022 Haziran ayında ilk baskısını yapmış ve kısa sürede ilgi görerek tükenmişti.

Kitaba, başta Nobel Yayınevi sitesi olmak üzere, birçok internet sitesinden ve Tarsus Antik Sahaf Kitabevi ile İstanbul Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nden de ulaşılabiliyor.

Öte yandan edinilen bilgiye göre, yazarın 4. kitabı da Ekim ayında okuyucusuyla buluşacak ve yazar, farklı yerlerde imza günleri düzenleyecek.

Farklı bir kapak tasarımıyla okuyucuyla buluşacak olan kitabın arka kapağında şu ifadeler yer alıyor:

Propaganda ve ideoloji gündelik yaşamda “tehlikeli” olarak kategorize edilen ve ön yargılarla yaklaşılan iki fenomen olarak öne çıkartılır. Ancak aslında, kavramlar üzerinde bu “tehlikelilik” algısını yaratan, iktidar ilişkileri olduğu kadar, buna yaslanan baskın sınıfsal söylemler ve tarihsel deneyimlerdir.

Bu çalışma, propaganda ve ideoloji arasındaki diyalektik ilişkiyi savaş düzleminde ele alıp, kavramın “kirlendiği”, tahribat ve tortu ürettiğinin düşünüldüğü kritik dönemlerden olan 1939-1945 momentini, yani İkinci Dünya Savaşı’nı merkezine almaktadır.

Yine çalışma, ideolojilerin çatışma alanı hâline gelen ve teamüller dışı bir siyasi karmaşa halinin de eşlik ettiği İkinci Savaş’a değinmekle birlikte, psikolojik savaş unsurları, algı yönetimi ile farklı propaganda ilke ve tarzlarının toplumların düşünüşlerini şekillendirdiği bir altüst oluş dönemini “afişler üzerinden” görerek, dönemin günümüzle olan tarihsel ilişkisini düşünmeyi önermektedir.

Araştırma, İkinci Savaş’ı önceleyen dönemi de inceleyerek, propagandanın savaş konjonktüründe ideolojilerle birlikte kapsamlı bir güce dönüştüğünü tespit etmekte ve dönemin günümüze önemli bir birikim ve tarihsel miras devrettiğinin yadsınamaz olduğu sonucuna ulaşmaktadır.

Son tahlilde kitap, bir referans çalışma olma iddiası taşıdığı kadar, savaşta kamplaşan ülke ve güç odaklarının siyasal propagandaları ve afişlerinin karşılaştırılmalı analizinin güncel bir önem taşıdığının altını çizerken, buna toplumlara “kötücül” olarak zerk edilen tarihsel kavramların güncel kullanımlarına ilişkin bir sorgulamanın da eşlik etmesi gerektiği konusunda ısrar etmektedir.