DOLAR 32,5858 % 0.17
EURO 35,0764 % 0.2
STERLIN 41,6283 % 0.39
FRANG 36,8743 % 0.2
ALTIN 2.446,82 % 0,58
BITCOIN 65.297,99 -0.18

Dem Parti’li Koca MESEM ile İlgili Soru Önergesi Verdi

Yayınlanma Tarihi : Google News

DEM Parti Mersin milletvekili Perihan Koca, MESEM’lere dair Milli Eğitim Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde; “MESEM projesi uluslararası çocuk sözleşmelerine aykırı değil mi” diye sordu.

Toplumsal Özgürlük Partisi Sözcüler Kurulu üyesi ve DEM Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca, son zamanlarda çocuk sömürüsü, iş cinayetleri ve iş kazalarıyla gündeme gelen MESEM’lere dair Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından cevaplandırılması talebiyle soru önergesi verdi.

Evrensel’in haberine göre; Basına yansıyan son dönemlerdeki haberlerde Mesleki Eğitim Merkezleri (MESEM) adı altında öğrenci çalıştıran işletmelerde üst üste iş kazaları yaşandığının görüldüğünü belirten Koca; “MESEM kapsamında İstanbul Büyükçekmece’deki Özkanlar Metal adlı işletmede çalışan Arda Tonbul’un iş kazası sonucunda yaşamını yitirdiği, Antalya’nın Kepez ilçesindeki işletmede çalışan Beyzanur Hatmorioğlu’nun ise ağır yaralandığı görülmüştür” dedi.

Perihan Koca’nın Cevaplanmasını İstediği Sorular:

  • Meslek eğitimi adı altında çocukları işçi statüsünde çalıştıran MESEM projesi Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası çocuk sözleşmelerine aykırılık teşkil etmemekte midir?
  • Çocuk işçiliği yaygınlaştıran ve olağanlaştıran bu uygulamayı iptal etmeye ve kesintisiz eğitim hakkını koşulsuz sağlamaya yönelik bakanlığınızın bir çalışması olacak mı?
  • Halihazırda uygulanan MESEM projesi kapsamında işyerlerinde ucuzu işgücü olarak istihdam edilen çocukların iş güvenliklerinin sağlanmadığı ve bu nedenlerden ötürü çeşitli iş kazaları yaşadıkları görülmektedir. Bu kapsamda bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?

DEM Parti Mersin milletvekili Perihan Koca, MESEM’lere dair Milli Eğitim Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde; “MESEM projesi uluslararası çocuk sözleşmelerine aykırı değil mi” diye sordu. Toplumsal Özgürlük Partisi Sözcüler Kurulu üyesi ve DEM Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca, son zamanlarda çocuk sömürüsü, iş cinayetleri ve iş kazalarıyla gündeme gelen MESEM’lere dair Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin […]

DEVAMINI OKU

YORUM YAP