DOLAR 32,5240 % 0.03
EURO 34,9877 % 0.27
STERLIN 41,3904 % 0.13
FRANG 36,8050 % 0.05
ALTIN 2.435,17 % -0,01
BITCOIN 65.153,99 0.021

DEM Parti Mersin Milletvekili Koca, Akkuyu’daki Salgını Sağlık Bakanına Sordu

Yayınlanma Tarihi : Google News
DEM Parti Mersin Milletvekili Koca, Akkuyu’daki Salgını Sağlık Bakanına Sordu

DEM Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ndeki işçilerin menenjit hastalığı sebebiyle hastaneye kaldırılmasına dair Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Koca, “Akkuyu’da menenjitin yayıldığıyla ilgili neden bir açıklama yapılmıyor” diye sordu.

Akkuyu Nükleer Santral inşaatında çalışan işçilerin, bakteriyel menenjit virüsü sebebiyle hastanelere sevk edilmelerine dair Akkuyu Nükleer A.Ş. ve Mersin İl Sağlık Müdürlüğü’nün kamuoyuna herhangi bir açıklama yapmamasına dair tepkiler büyüyor. Son olarak Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Mersin Milletvekili Perihan Koca, konuya ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

Kadından Haber’in haberine göre; Koca, önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Basına yansıyan haberlerde Mersin ilinde inşaatı süren Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde çalışan inşaat işçilerinde menenjit hastalığı tespit edildiği bildirilmiştir. Hastaların Silifke Devlet Hastanesi ve Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildikleri belirtilmiş, hastaların durumuyla ilgili ise İl Sağlık Müdürlüğü’nün herhangi bir açıklaması olmamıştır.

Bu bağlamda;

  1. Mersin ilinde yapımına devam edilen Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde menenjit hastalığının yayıldığı ile ilgili iddialarla ilgili niçin bir açıklama yapılmıyor? Hastalanan işçilerin sayısı kaçtır? Hastaların sağlık durumu nedir?
  2. Olası bir menenjit salgınıyla ilgili bakanlığınızın bir çalışması var mıdır? Ülkemizde görülme sıklığı Avrupa ülkelerine oranla çok daha fazla olduğu bilinen menenjit hastalığına neden olan meningok enfeksiyonları niçin aşı kapsamına alınmamaktadır?”