DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Cumhuriyet tarihinin ilk kilisesi 8 Ekim’de açılıyor

Süryani cemaatinin talebi üzerine yer tahsis edilmesinin ardından 2019’da Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın da katıldığı törenle temeli atılan Mor Efrem Süryani Kadim Ortodoks Kilisesi, 8 Ekim Pazar günü düzenlenecek törenle açılacak.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Cumhuriyet tarihinin ilk kilisesi 8 Ekim’de açılıyor

İstanbul Yeşilköy’de Latin Katolik Mezarlığı’nın bulunduğu alanda inşa edilen kilise açılışa hazırlanıyor.

Açılışa ilişkin açıklamalarda bulunan İstanbul Süryani Kadim Vakfı Başkanı Sait Susin, çok heyecanlı olduklarını söyledi.

Kilisenin yapım sürecinin 10 yılı bulduğunu ifade eden Susin, bunun 7 yılının birtakım formalite ve prosedürlerle geçtiğini kaydetti.

Susin, kilisenin temelinin 2019’da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atıldığını anımsatarak şu ifadeleri kullandı:

19 Şubat’ta açılışını yapacaktık ama 6 Şubat’taki depremler bizi durdurdu. Çok büyük bir acıydı ülke için. Böyle bir ortamda açılış yapmamız söz konusu olamazdı. Sonrasında da araya ramazan, bayramlar girdi. Açılış pazar gününe kaldı. İnşallah pazar günü yine Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle açılışını gerçekleştireceğiz. Tabii çok heyecanlıyız, çok mutluyuz, çok sevinçliyiz.

Dünyadaki tüm Süryanilerin büyük bir heyecanla süreci takip ettiklerini ve açılışa gelmek isteyenler olduğunu kaydeden Susin, “Telefonlarımız susmuyor. Bu aynı zamanda ülkemizin de bir prestiji. Ülkemiz açısından da dışarıdaki ön yargılarla ilgili güzel bir mesaj. Ülkemize, bizlere, herkese hayırlı olsun. Umuyorum burada yapılacak dualar ülkemizin birliği ve beraberliğinin yükselmesi için vesile olur.” diye konuştu.

Susin, açılışta Patrikliğin bir temsilcisinin yanı sıra yurt içi ve dışından geniş bir katılımın olacağını söyledi.