DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Cumartesi Anneleri: “İhsan Haran Nerede?”

Yayınlanma Tarihi : Google News
Cumartesi Anneleri: “İhsan Haran Nerede?”

Cumartesi Anneleri bu hafta “İhsan Haran” dosyasındaki cezasızlığın sona erdirilmesini istedi. Eylemde konuşan Cumartesi Annesi Saffet Yaman’ın oğlu Feyyaz Yaman, “Annem oğluna toprakta kavuştu” dedi.

Bianet’in haberine göre; Cumartesi Anneleri’nin 977. hafta buluşması bugün Galatasaray Meydanı’nda yapıldı.

Hak savunucularından sadece 10 kişinin basın açıklamasına katılmasına izin verildi.

Yoğun yağmura rağmen düzenlenen eylemde haftanın açıklamasını 1991’de kaybedilen Fehmi Tosun’un kızı Berna Tosun okudu.

“AYM kararlarını uygulayın”

“977.haftamızda bizimle özdeşleşmiş olan Galatasaray Meydanı’nı kapatan polis bariyerlerinin önündeyiz” diyerek sözlerine başlayan Tosun, AYM’nin 1 Mayıs’ta Taksim’in yasaklanmasına dair verdiği hak ihlali kararını hatırlattı:

“Dün AYM, 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı yasağını hak ihlali saydı ve mekan seçme özgürlüğünün kategorik olarak yasaklanmasının anayasal haklar bakımından kabul edilemez olduğuna vurgu yaptı.”

“Bu vesileyle karar vericilere, “Galatasaray Meydanı’nı bize açan AYM kararlarının ve bizim için de emsal teşkil eden Taksim Meydanı kararını hiçbir kısıtlama olmadan uygulayın!” çağrısında bulunuyoruz.”

“Vazgeçmeyeceğiz”

977. haftamızda “25 yaşındaki 3 çocuk babası İhsan Haran nerede?” diye sözlerini sürdüren Tosun, şunları vurguladı:

“Gözaltında kaybedilişinin 29.yılında bir kez daha İhsan Haran dosyasındaki inkar ve cezasızlığın son bulması talebimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz. Kaç yıl geçerse geçsin; İhsan Haran için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten, devletin evrensel hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan vazgeçmeyeceğiz.”

“Annem oğluyla toprakta kavuştu”

Açıklamanın ardından 5 Aralık’ta hayatını kaybeden kayıp yakını Cumartesi Annesi Saffet Yaman’ın oğlu konuştu:

“Kardeşim Hüsamettin Yaman’ı 1992’de kaybettik. 5 Aralık’ta da annemi kaybettik. Annem her senenin yıl takviminde Hüsamettin’in doğum gününü gösteren gününe yazı yazardı. Annem Hüsamettin’in öldüğüne hiç inanmadı.”

“Annem en son bu yılın takvim yaprağına ‘Hüsamettin’i de toprağı çok da seviyorum. Artık Hüsamettin’le toprakta buluşalım’ diye yazmış. Annem oğluna toprakta kavuştu.”

“Bu coğrafya anneleri babaları sadece sevdiklerinden değil cansız bedenlerinden de ayrı düşüren bir coğrafya. Bu meydanda bunun acılarını hukukunu yıllardır dile getiriyoruz. Ama muktedirler bilsinler ki bu hukuksuzluğun hesabını mutlaka verecekler. Bizden sonraki kuşaklar da bu hukuksuzluğun peşinde olacak.”

Saffet Yaman için, Karşı Sanat Merkezi’nde lokma dağıtıldı.