DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Cumartesi Anneleri 986’ncı Haftada Rıdvan Karakoç’u Sordu

Yayınlanma Tarihi : Google News
Cumartesi Anneleri 986’ncı Haftada Rıdvan Karakoç’u Sordu

Cumartesi Anneleri 986’ncı haftalarında 29 yıl önce gözaltında kaybedilen Rıdvan Karakoç’un akıbetini sordu.

Cumartesi Anneleri/İnsanları ve insan hakları savunucuları, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini öğrenmek ve faillerin yargılanması talebiyle bir kez daha Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması yapmak ve karanfillerini bırakmak için buluştu.

986’ncı hafta buluşmalarında ortak açıklamayı gözaltında kaybedilen Faruk Eren’in kız kardeşi İkbal Eren okudu. Eren, açıklamaya “kaybedilişinin 29’uncu yılında Rıdvan Karakoç’u unutmadık” sözleriyle başladı. Karakoç’un kayıp öyküsünü paylaşan Eren, şunları anlattı:

“34 yaşındaki Rıdvan Karakoç İstanbul’da yaşıyordu. Kürt siyasi partileri ile kültür ve sanat kurumlarında çalışmalar yürütüyordu. 1994 yılında gözaltına alınan bir kişinin verdiği ifade doğrultusunda hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Rıdvan Karakoç’u arayan polisler ailesinin evini gözetim altında tutuyordu. Zaman zaman da eve baskınlar düzenliyor, ‘Rıdvan’ı bize getirin, eğer getirmezseniz gördüğümüz yerde öldürürüz’ diye aileyi tehdit ediyordu.

Artı Gerçek’ten Ezgi Yıldız’ın haberine göre; Eve gelemeyen Rıdvan, 15 Şubat 1995 tarihine kadar ailesi ve avukatı ile düzenli haberleşti. Bu tarihten sonra Rıdvan ile bağlantı kesildi. Evdeki polis ablukası kalktı. Polis baskınları son buldu. Karakoç Ailesi, tüm mercilere başvuru yaptı ancak sonuç alamadı. Gözaltına alındığı inkâr edilen Rıdvan için devletin tüm kurumları ‘Bizde yok’ cevabı verdi.

110 gün süren ısrarlı bir arayışın ardından Rıdvan Karakoç’un işkence izlerini taşıyan bedenine Altınşehir Kimsesizler Mezarlığı’nda ulaşıldı. Ailesi her yerde Rıdvan’ı ararken onun cansız bedeninin savcılık dâhil tüm resmi kurumlardan geçtiği, günlerce Adli Tıp Kurumu’nda bekletildikten sonra emniyette parmak izi olmasına rağmen ‘kimliği meçhul kişi’ olarak gömüldüğü açığa çıktı.

Beykoz Cumhuriyet Savcılığı’nın takip ettiği dosyada Rıdvan Karakoç’u kaybedenlerin ortaya çıkarılmasına, yargılanarak cezalandırılmasına imkan verecek etkinlikte bir soruşturma yürütülmedi. Soruşturma dosyasında, 29 yıldır rutin yazışmalar dışında bir işlem yapılmadı. 2016 yılında aramızdan ayrılan anne Asiye Karakoç kendilerine yaşatılanları ‘Devlet bizi vatandaşlıktan düşürmüş, tüm kapılarını bize kapatmış’ diye ifade etmişti.”

Rıdvan Karakoç’un gözaltında kaybedilmesi ile ilgili gerçeğin ortaya çıkarılmasını isteyen kayıp yakınları yetkilileri göreve çağırdı.

Rıdvan Karakoç’un kardeşi Hasan Karakoç ağabeyinin kayıp öyküsünün paylaşılmasının ardından söz aldı. Karakoç, o dönem kendisinin de gözaltına alındığını ve 14 günün sonunda serbest bırakıldığını söyledi. Hakkında açılan davadan beraat ettiğini belirten Hasan Karakoç, “30 yıldır hukuk mücadelesi veriyoruz ve haykırıyoruz, hiçbir savcı görevini yerine getirmiyor. Biz bu davadan vazgeçemeyeceğiz” dedi.