DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Avrupa Gazeteciler Derneği (ATGB) seminer düzenledi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Avrupa Gazeteciler Derneği (ATGB) seminer düzenledi

✍ Haber: Mehmet Tanlı (Çukurova Bülten Almanya Temsilcisi)

Almanya`da kurulan ve tüm Avrupa’da üyeleri bulunan  Avrupa Türk Gazeteciler Derneği (ATGB), üyelerine ve sempatizanlarına yönelik bu geçtiğimiz hafta son  bir bilgi paylaşım ve eğitim semineri düzenledi.

Almanya’nın Kuzey Ren Vesfalya  Eyaletinin Meschede kasabasında Hotel Hennedamm’da düzenlenen ve Almanya’nın en büyük ve saygın Vakfı Friedrich-Ebert-Stiftung’un (FES) destek verdiği seminere, ATGB Başkanı Recai Aksu konuşmacı olarak katıldı.

Moderasyonunu ATGB Üyesi Mehmet Tanlı’nın yaptığı seminere ünlü karikatüristler Erdoğan Karayel ( Stuttgart) ve İsmail Doğan’ın (Brüksel) yanı sıra Berlin, Frankfurt ve Köln’den gazeteciler, sanatçılar katıldı.

Türkiye‘ den gelecek Konuşmacılara Almanya Vize vermedi

Seminere konuşmacı olarak davet edilen Ankara Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve iki refakatçisi ise Ankara’daki Alman Büyükelçiliği’ne seyahat vizesi için çok erkenden müracaat etmeleri, seminer programında oldukları ve programın daha önceden yollanmasına rağmen katı Alman vize uygulamasına takıldı. Bu haber ve Alman tarafının haksız ve çirkin uygulaması seminere katılan, semineri organize eden ATGB’liler tarafından üzüntü ve öfkeyle karşılandı.

ATGB Başkanı Recai Aksu,  gazetecilerin katıldığı seminerde, Avrupa’da, Almanya’da Türkçe yazılan, konuşulan medyanın dünü bugünü, Almanya’daki Türkiyelilerin medya kullanımı, bir Alman –  Fransız kültür kanalı olan ARTE gibi bir TV kanalının Alman-Türk versiyonu, Avrupa’daki Türkçe medyanın geleceği, Alman medyasında çalışan göçmenler ve Türkiye kökenliler, Türkiye’de bağımsız, muhalif medyanın maruz kaldığı inanılmaz baskılar, cezalar ve tutuklu gazeteciler ile ATGB’nin son faaliyetleri vb.  gibi aksiyonları konusunda  katılımcıları bilgilendirdi.

Yine ATGB üyesi gazeteci ve sağlıkçı Ali Sönmez (Berlin) deprem ve ilk yardım gibi çok aktüel bir konuda sunum yaparken, ATGB Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Evla Bostan da Türkiyeli ailelerin ve diğer göçmen ailelerin çocuklarının sosyal medyayı nasıl kullandıkları konusunda katılımcıları bilgilendirdi.  İlerleyen saatlerde ise sanatçı, Ozan Gani Cansever (Heval) seslendirdiği ve aralarında kendi bestesi de olan halk müziği eserleri ve okuduğu şiirlerle seminere renk kattı.

Recai Aksu kitabını imzaladı

Meschede’deki seminerde, Başkan Recai Aksu katılımcılara yazdığı son kitabı‚ “Laiklik yolunda Bir Ömür; Şahin Ulusoy‘‘ kitabını imzalayarak hediye etti. Gazetecilerin semineri, seminere katılan ünlü iki çizim ustası aynı zamanda ATGB yönetim kurulu üyesi olan karikatürist Erdoğan Karayel ve İsmail Doğan günün ve seminerın anısına çizdikleri karikatürlerle son buldu.

Seminer, konuşmacılara yöneltilen yöneltilen sorular ve verilen detaylı yanıtlarla son buldu.