DOLAR 32,5890 % 0.25
EURO 35,1023 % 0.3
STERLIN 41,5677 % 0.36
FRANG 36,8904 % 0.31
ALTIN 2.452,29 % 0,81
BITCOIN 65.485,56 0.008

Asya Filleri Yas Tutuyor ve Ölü Yavrularını Gömüyor!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Asya Filleri Yas Tutuyor ve Ölü Yavrularını Gömüyor!

İnsanların cenaze törenlerine benzer hayvan davranışlarını inceleyen araştırmaya göre, Asya filleri yüksek sesle yas tutuyor ve ölü yavrularını gömüyor.

Journal of Threatened Taxa dergisinde yayımlanan çalışmaya göre araştırmacılar, 2022 ve 2023 yıllarında Hindistan’ın Bengal bölgesinin kuzeyinde dev memeliler tarafından gerçekleştirilen beş yavru fil mezarını tespit etti.

Araştırmacılar, her örnekte bir sürünün ölen yavruyu gövdesinden ve bacaklarından tutarak taşıdığını ve ardından bacakları yukarı bakacak şekilde toprağa gömdüğünü buldular.

Bilim insanları, “Gözlemler, dijital fotoğrafçılık, saha notları ve otopsi raporları yoluyla, yavruların ölüm nedenlerinden bağımsız olarak, bedenlerin anormal yatış stiliyle gömüldüğünü öne sürüyoruz.” diyor.

Hatta araştırmacılara göre bir vakada, fil sürüsü, gömülü yavru etrafında yüksek sesle kükreyerek ve sesler çıkardı.

Çalışma, daha ağır yetişkin fillerin sürünün geri kalanı tarafından taşınmasının “uygulanabilir olmaması” nedeniyle yalnızca yavruların gömülmek üzere götürüldüğünü ortaya çıkardı.

Makalenin yazarlarından Parveen Kaswan ve Akashdeep Roy, çalışmanın beş yavru ölümünün hiçbirinde “doğrudan insan müdahalesinin olmadığını” tespit ettiğini söylüyor.

Gömülen alanın çevresinde ve yavruların vücutlarını kaplayan toprakta 15 ila 20 arasında filin ayak izleri gözlemlendi. Bu yavruların tümü, üç ay ile bir yıl arasında çoklu organ yetmezliğinden ölmüştü.

“Yavru gömüldükten sonra 40 dakika içinde bölgeyi terk etti”

Filler, yavrularını en yakın insan yerleşim yerlerinden yüzlerce metre uzaktaki çay tarlalarındaki sulama kanallarına gömdü.

Filler sosyal ve işbirlikçi davranışlarıyla biliniyor ancak yavruların gömülmesi daha önce Afrika fillerinde yalnızca “kısaca araştırılmıştı” ve daha küçük Asyalı kuzenleri arasında henüz keşfedilmemişti.

Hem Afrika hem de Asya’daki yabani fillerin çürümenin farklı aşamalarındaki leşleri ziyaret ettiği biliniyor ancak bu çalışma, incelediği sürülerde farklı davranışlar buldu.

Beş vakanın tamamında sürü, “yavru gömüldükten sonra 40 dakika içinde bölgeyi terk etti” ve daha sonra bölgeye dönmekten kaçındı, bunun yerine göç için farklı paralel yollar izledi.

Asya filleri, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği tarafından tehlike altında olarak kabul ediliyor. Tahminen 26.000 tanesi vahşi doğada yaşıyor, çoğu Hindistan’da ve bazıları Güneydoğu Asya’da, esaret dışında ortalama 60-70 yıl hayatta kalıyor.

Kaynak: Arkeofili