DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

“Akhisarlı Bir Şair ve Yazar Fahri Erdinç” Kitabı Yayınlandı

Yayınlanma Tarihi : Google News
“Akhisarlı Bir Şair ve Yazar Fahri Erdinç” Kitabı Yayınlandı

1940’lı yıllarda başlayan faşizan baskılar sonucu Bulgaristan’a siyasi sığınmacı olarak giden TKP’li yazar Fahri Erdinç anısına bir ortak kitap yayınlandı.

İlk toplumcu gerçekçi yazarlarımızdan Fahri Erdinç (1 Ocak 1917, Akhisar/Manisa- 11 Kasım 1986, Sofya) anısına ve hakkında yazılardan derlenmiş olan “Akhisarlı Bir Şair-Yazar Fahri Erdinç” adlı kitap, Mustafa Günay’ın editörlüğünde Akhisar Belediyesi Kültür Yayınları’ndan çıktı.

Fahri Erdinç toplumcu edebiyatın önemli bir temsilcisi olan Akhisarlı bir şair ve yazarımızdır. Kitap, şair ve yazar Fahri Erdinç’in hayatını ve eserlerini konu alırken aynı zamanda hangi nedenlerle unutulduğunu irdeleyen yazılardan da oluşmaktadır. Günümüzde akademik alanda Erdinç hakkında yapılan lisansüstü tez çalışmaları ve makalelerle karşılaşıyoruz. Bu durum Erdinç’e yönelik bir ilgiyi de ortaya koymaktadır.

Kitabı oluşturan yazılarda Erdinç’in eserleri çeşitli yönleriyle incelenmekte ve değerlendirilmektedir. Edebiyat alanında önemli isimlerin çalışmalarıyla birlikte bazı genç araştırmacıların ve akademisyenlerin yazıları da kitapta yer almaktadır.  Kitapta Fahri Erdinç hakkında yer alan üç söyleşi de yazarın yaşamı, sanat anlayışı ve ortaya koyduğu eserlerinin üretildiği koşulları anlama imkânı sunmaktadır. Söyleşilerden ilki Afşar Timuçin ve Eray Canberk’in Fahri Erdinç ile yaptıkları söyleşidir. Diğer söyleşilerden biri Kemal Anadol ile diğeri ise Özdemir İnce ile yapılmıştır. Kitapta Zihni Anadol,  Sennur Sezer, Özdemir İnce ve Mustafa Emre’nin Fahri Erdinç için yazdıkları şiirlerin yanı sıra Doğan Hızlan ve kitabı yayına hazırlayan ve kapak tasarımı yapan gazeteci Uğur Pişmanlık’ın da yazıları bulunmaktadır.

Editörlüğünü Doç. Dr. Mustafa Günay’ın yaptığı 197 sayfalık kitapta, 37 yazıyla birlikte Erdinç’e ait görseller ve haberler yer almaktadır. Böylece ilk kez Fahri Erdinç hakkında derli toplu bir kaynağın ortaya konulduğu söylenebilir. Kitabın amacını ve gerekçesini ise Günay,  önsözde şöyle ifade etmektedir: “Bu kitabın Fahri Erdinç’in hatırlanmasına, okunmasına ve değerlendirilmesine küçük de olsa bir katkıda bulunması en büyük sevincimiz olacaktır.”

Kitabı ücretsiz olarak edinebilmek için şu adresten istenebilir: kultursosyal@akhisar.bel.tr