DOLAR 32,2053 % -0.22
EURO 35,1156 % -0.22
STERLIN 41,0337 % -0.05
FRANG 35,4067 % -0.62
ALTIN 2.500,70 % 1,40
BITCOIN 66.670,00 -0.403

Adana’da hayvansever imama sürgün, derneklerden tepki: “Merhamet cezalandırıldı”

Yayınlanma Tarihi : Google News
Adana’da hayvansever imama sürgün, derneklerden tepki: “Merhamet cezalandırıldı”

Adana’nın Çukurova ilçesinde bulunan  Zeynel Abidin Üçgül Camisi’nde 20 yıldır görev yapan imam Remzi Yıldırım, hayvanları beslediği için sürgün edildi. Hayvanseverler, dernekler, siyasi parti ve cami cemaati kararı protesto etti. Sürgün edilen imamın eşi Ayşe Yıldırım ve cami cemaati, yaşanan süreci Çukurova Bülten ile paylaştı. 

✍ Haber: Melek Eliş (Çukurova Bülten / Adana)

Adana’nın Çukurova ilçesine bağlı Zeynel Abidin Üçgül Camisi’nde yaşanan olayda, hayvanları beslediği için hedef haline getirilen cami imamı sürgün edildi.

Yaşananlara tepki gösteren birçok sivil toplum kuruluşu ve cami cemaati, caminin yan tarafında bulunan Cumhuriyet Parkı’nda bir basın açıklaması düzenledi. Yapılan açıklamaya, Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (KİHAYKO) ile Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED), Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcı Avukat Meryem Türktekin ve Cami cemaati ve mahalle sakinleri de katıldı.

Zeynel Abidin Üçgül Camisi’ne 20 yıldır emek veren,  imam Remzi Yıldırım, caminin yan tarafında bulunan Cumhuriyet Parkı’nda yaralı ve bakıma muhtaç kedileri eşiyle beraber kendi imkanlarıyla bakarak iyileştiriyordu. Bu durumdan rahatsız olan cami müezzini ve Kuran kursu hocasının şikayetiyle müftülük tarafından Mirza Çelebi Mahallesindeki başka bir camiye sürgün edildi.

“Eşi görülmemiş bir rezalet”

Remzi Yıldırım’ ın 20 yıldır aynı camide görev yaptığını söyleyen KİHAYKO Başkanı Metin Yıldırım, “ Çeşitli iftira ve entrikalar sonucu hayvanlara baktığı için b sınıfı camiden c sınıfı çok uzak bir camiye gönderildi. Eşi görülmemiş bir rezalet aslında. Konuyu müftülüğü iletmemize rağmen bir sonuç alamadık.

Diyanet İşleri Başkanlığına iletmemize rağmen hâlâ bir çözüm bulamadık. Burada eşiyle birlikte sahipsiz sokak hayvanlarını besleyen, cebinden para harcayan bu merhametli insanların sürgüne gönderilmesi kabul edebileceğimiz bir şey değildir” dedi.

“Merhamet cezalandırılmamalı”

HAYKONFED Başkanı Nesrin Çıtırık da “6-7 kediye baktığı için mübarek ramazan ayında ve okullar devam ederken müftülük tarafından cami hocası Remzi Yıldırım’a uyarı cezası verilmesi yetmezmiş gibi çok uzak bir camiye tayin edilmesi kararı çıkıyor ve çok büyük bir haksızlığa imza atılıyor.

Biz bugüne kadar cami hocamızı ve camimizi diğer hocalara örnek olarak gösterdik. Merhamet cezalandırılmamalı. Sayın müftümüze buradan çağrımız bu yanlış kararı geri alın. Hocamız bu ağzı dili olmayan kedilerin önüne iki lokma yemek koymaya devam etsin” şeklinde konuştu.

Bu anlayışı kabul etmiyoruz “

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Meryem Türktekin de “Akıl almaz bir olayla karşı karşıyayız. Remzi Yıldırım kardeşimiz sokak hayvanlarını beslediği için sürgün edilmiştir. Açıkçası bu yönetim anlayışını anlayabilmiş değiliz. Gelecek partisi olarak cami hocamızın yanındayız” dedi.

“Remzi Hocamızın tekrar camimizde görev almasını istiyoruz”

Cami cemaatinden Mehmet Ökmen de “Beş yıldır bu camiye geliyorum. Caminin karşısında esnafım aynı zamanda. Biz cami imamımızdan memnunuz. Sürgün edilme sebebi hayvansever olması, hayvanlara bakıyor olması. Bu nedenle buradan sürdüler. Bunu kınıyorum. Remzi Hocamızın tekrar camimizde görev almasını istiyoruz” diye konuştu.

Mahalle sakinlerinden Mahalle sakinlerinden Ayşe Kaya da “Remzi Yıldırım emekli olmadı sırf sokak hayvanlarını beslediği için sürüldü. Mahalle sakinleri olarak her zaman yanındayız. Herkesin bu durumu Cimere yazmasını ve müezzini şikayet etmesini istiyoruz” dedi.

Cami cemaatinden Mehmet Bey Çukurova Bülten’e açıklama yaptı

“Psikolojik olarak iyi hissetmiyoruz…”

Cami İmamı Remzi Yıldırım’ın eşi Ayşe Yıldırım da yaşananları Çukurova Bülten‘e anlattı:

“2 yıldır eşime bana yapılan maddi ve  manevi  baskılardan çok yorulduk.  Psikolojik olarak hiç iyi değiliz. Cami müezzini, kuran kursu hocası eşime mobbing  uyguladı. Yani burası senin mülkün değil. Burası kamu alanı. Burada besleyemezsin. Bunları at diyor. Bunları buradan at diyor. Niçin? Kurs hocası istediği Cami için. Kediden, köpekten şikayetçi olduğunu ve rahatsız oluyorum diyor.  Merdivene giriyormuş. Rahatsız oluyormuş. Bunlar ne zararı olacak? Nasıl  bir dine sahibiz? Biz peygamber efendimizi örnek alıyoruz. Bize Peygamberimiz bu masumları merhamet etmeyi  öğretti. Ben yani bir tane kedi sesi, yavru kedi duyuyorum. Bakıyorum arabanın kaputunun içinde. Minnacık. Hadi onu ben duyuyorum. Nasıl alıp ona ben ilgilenmeyeyim? Veya bir tane hasta buluyorum. Bir tane gözü kör buldum. Mantarlısı buldum. Kuyruğu kesik buldum.  Gece bir demiyoruz, iki demiyoruz. Onların tedavisi, ilaçları yani veterineri gerekiyorsa elimle şırıngayla besliyorum.  yazılı belge gönderdi kurs hocası şikayet etti. Müftü eşimi tehdit etti il müftüsü ilçe müftüsü sürgün soruşturmayla tehdit etti ve soruşturma yaptılar. Soruşturmanın sonucu en hafif uyarı cezası aldı”

“Sesimizi duyanlardan destek bekliyoruz”

“Hayvanseverler ve cemaatin bize destek verdiklerini gördükten sonra eşime iftira attılar.  Eşimin  ahlaksız küfürbaz, cemaat  arkasında namaz kılmıyor zengin fakir ayrımı yapıyor, hanımına küfrediyor, işte adamlara bağırıyor, çağırıyor gibi ithamlarla eşimi tekrardan şikayet ettiler. Bu şikayetten sonra eşimi başka bir camiye sürgün ettiler. Eşim bu caminin inşaatından beri emek verdi.  2004 ‘te biz buraya geldik. Bütün bu minareleri içini dışını avlusunu şadırvanları yani her şeyle eşim kendi işçilerle beraber ilgilendi. Temizliğiyle yani normalde görevine de çok yarım saat öncesini açar camisini,  herkese ilgilenir. Ter döktü, emek verdi.  Emekli olarak bu camiden çıkması gerekirken iftiralarla sürgün ediliyor. Bu kararı kabul etmiyoruz. Bunu hakketmedik. Sesimizi duyan herkesin bize destek olmasını istiyoruz. Bizi yalnız bırakmasınlar”