DOLAR 32,5292 % 0.03
EURO 35,0182 % 0.32
STERLIN 41,4724 % 0.28
FRANG 36,7931 % 0
ALTIN 2.438,02 % 0,11
BITCOIN 65.073,71 -0.199

Adana ve Hatay’da “seçim” yarışı nasıl sonuçlanacak?

Yayınlanma Tarihi : Google News
Adana ve Hatay’da “seçim” yarışı nasıl sonuçlanacak?

Partilerin seçim polemiği ve kampanyaları hız kesmeden devam ediyor. Sahaya inen siyasi partiler, birbirlerinden belediyeleri devralmak için kıyasıya bir yarış içerisinde.

Çukurova’da da Adana ve Hatay bu seçim yarışının kızıştığı yerlerden ikisi.

Adana, CHP’nin 2019 yerel seçiminde ittifakla rahat kazandığı bir büyükşehir. 2019’da İYİ Parti ve HDP, CHP’nin adayı lehine yarışa katılmadı. AK Parti de MHP’nin lehine Adana’da aday çıkarmadı. CHP’nin adayı Zeydan Karalar, yüzde 53,63 oy alarak MHP’nin adayına 11 puan fark attı.

Gazete Duvar‘dan Ceren Bayar‘ın haberine göre, ancak 2024 yerel seçiminde bambaşka bir tablo ortaya çıktı. Adana’da bu kez MHP ve CHP değil AK Parti ve CHP yarışacak. AK Parti seçimde MHP ile birlikte ittifak halinde olacak ancak İYİ Parti ile CHP ayrı adaylarla yarışacak.

ADANA’DA AKP, CHP VE İYİ PARTİ SAHADA…

Adana’da Cumhur İttifakı adına AK Parti’nin adayı Yüreğir Belediye Başkanı Mehmet Fatih Kocaispir. AK Parti kaynakları, Kocaispir’in Yüreğir’deki çalışmalarıyla ön plana çıktığını belirtirken, Kocaispir’in kentteki karşılığına ve CHP’nin ittifak kurmamış olmasına güveniyor.

CHP’nin adayı bu seçimde de Zeydan Karalar. Zeydan Karalar’ın 5 yıl boyunca kentte memnuniyet yaratan hizmetler sunduğu, 5 yıllık olumlu deneyimin Adanalılar tarafından seçimde takdir edileceği CHP yöneticileri tarafından ifade ediliyor.

Ancak 5 yıl öncesinden farklı olarak bu seçimde ittifak yok. Üstelik geçen seçimde Adana’da CHP ile ittifak halinde olan İYİ Parti bu seçimde Adana için çok güçlü bir adayla, eski MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in kızı Ayyüce Türkeş ile seçim yarışına giriyor. Türkeş’in İYİ Parti’nin oylarının üzerine Adana’daki tüm milliyetçi oyları konsolide edebileceğini ve Adana’da seçimi kazanabileceğini düşünüyor.

DEM Parti ise Adana kararını henüz vermemiş olsa da parti yöneticileri Adana’da aday çıkarmamaya daha yakın olduklarını ifade ediyor.

MAYIS 2023 SEÇİMİNDE NE OLMUŞTU?

14 Mayıs 2023 seçimlerinde Adana’da AK Parti yüzde 30,37, CHP yüzde 28,80, MHP yüzde 11,03, İYİ Parti 10,99, Yeşil Sol (DEM) ise yüzde 9,72 oy aldı.

EN ÇOK MERAK EDİLEN YER: HATAY

Türkiye’de seçim sonucu en çok merak edilen kentlerden biri de Hatay. Hatay, geçen seçimde CHP’nin ittifakla kazandığı büyükşehirlerden. İYİ Parti ve HDP’nin aday çıkarmaması sonucunda Lütfü Savaş Hatay’ı en yakın rakibi AK Parti’nin adayına 13 puan fark atarak kazandı. Ancak Hatay depremle çok büyük kayıplar yaşadı ve bu kayıplarda Lütfü Savaş’ın da sorumluluğu olduğuna dair tartışmalar yapıldı. CHP tüm eleştiriler ve çekincelere rağmen Savaş’ı yeniden aday yaptı.

Hatay’da yüzde 10’un üzerinde oy potansiyeli bulunan TİP ile DEM Parti’nin de aralarında bulunduğu sol, sosyalist örgütlerin Lütfü Savaş’ı desteklemesi beklenmiyor. Bu partilerin Hatay kararı Hatay’ın seçim sonucunda belirleyici olacak gibi görünüyor.

AK Parti’nin adayı ise eski Hatay Milletvekili Mehmet Öntürk. AK Parti, deprem sonrası yıkımı merkezi hükümetin toparlayabileceğini, bu yüzden Hataylıların tercihinin kendilerinden yana olacağını düşünüyor.

MAYIS 2023 SEÇİMİNDE NE OLDU?

14 Mayıs 2023 seçimlerinde Hatay’da; CHP 28,55, AK Parti 33,54, İYİ Parti 8,17, TİP 8,76, Yeşil Sol 3,02 oy aldı.

Mehtap abla