DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

100. Yıl Kültür ve Sanat Merkezi açıldı

Yayınlanma Tarihi : Google News
100. Yıl Kültür ve Sanat Merkezi açıldı

Adana Tabip Odası ile Çukurova Belediyesi işbirliği ile hayata geçirilen 100. Yıl Kültür ve Sanat Merkezi Sergi Salonu yüksek katılımlı bir törenle açıldı.

Açılışta usta çizer Turhan Selçuk’un Söz Çizginin adlı karikatür sergisi de gezildi. Açılışa sanatseverler büyük ilgi gösterdi.

ADANA TABİP ODASI KÜLTÜR SANAT MERKEZİ OLDU

Çukurova Belediyesi ile Adana Tabip Odası işbirliği ile Adana yeni bir kültür sanat merkezi kazandı. İki kurum arasında imzalanan protokol gereği Adana Tabip Odası hizmet binasında kültür sanat merkezi oluşturulmasına yönelik ilk önemli aşama geçildi ve yapılan törenle sergi salonu açıldı.

Sergi salonunun açılışına yüzlerce kişi katıldı. Sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği tören sonrası usta çizer Turhan Selçuk’u Söz Çizginin adlı sergisi gezildi. Saygı duruşu ile başlayan törende konuşan Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, kültür sanat ile ilgili etkinlik olduğunda çok heyecanlandığını belirterek, bugün de aynı heyecanı yaşadığını söyledi.

10 yıl önce göreve geldiğinde Çukurova’yı kültür ve sanat kenti başkenti yapacaklarını söylediklerini ifade eden Başkan Soner Çetin şöyle konuştu:

“Çünkü olması gereken bu. Orhan Kemal’in deyimiyle bu bereketli topraklar çok büyük edebiyatçılar, çok büyük sanatçılar, sinemacılar, her alanda İşte karikatüristler yetiştirmiştir. Her ne kadar Turan Selçuk Adana’da doğmasa da ilk çizgilerini sevgili kızının da değerli hocalarımın da ifade ettiği gibi Adana Erkek Lisesi’nin sıralarında çizmeye başlamıştır ve Adanalıdan Adanalı olmuş ve Adana’nın adını bu anlamda da ülkeye ve dünyaya duyurmuş büyük bir değerimizdir. Değerli dostlarım Çukurova Edebiyat Festivali bugün Türkiye’de çok konuşulan bir festival. Ve katılımcılarıyla kente kattığı coşkusuyla, edebiyata, sanata sahip çıkmasıyla her geçen gün daha da etkinliğini arttırarak devam ettiriyor. Onun dışında uluslararası karikatür Festivalimiz. Tabii Turan Selçuk’tan etkilenerek başlattığımız bir festivalimizdir ve uluslararası boyut kazanmıştır.”

 

“Bunun dışında kültür, sanata katkı olsun diye Bülent Ecevit Kültür ve Sanat Parkımızın açılması, oradaki Celal Özdemir müzik atölyesi ve resim atölyesi. Onun haricinde toplum merkezlerinin sanatın her alanında yapmış olduğumuz kurslar ve büyük bir ilgiyle karşılanan bu kurslarımız sonucunda çok değerli sanatçılar yetişeceğini umut ediyoruz. Bilgi Üniversitesi’yle birlikte düzenlediğimiz bir sinema atölyesi etkinliğimiz vardı. Oradan da şimdi duyuyorum. Çok önemli yerlerde sinemadan, o kameranın gerisinde özellikle çok değerli sinemacılar, yetişmiş. Bu da beni çok mutlu ediyor. Değerli dostlarım, memleketimiz öyle güzel bir memleket ki, hakikaten branşta, her alanda insan yetiştiriyor. Sanatçı yetiştiriyor. Ve bunların kıymetini bilmemiz gerekiyor. Orada açtığımız sergi salonları. Bunlar hep güzel birer örnek”

Başkan Soner Çetin, 75. Yıl Sanat Merkezinin yıkılmasından çok büyük üzüntü duyduğunu belirterek sözlerini sürdürdü:

“Hepiniz gibi bütün sanat dostları gibi Ama tabii onun da haklı gerekçeleri mutlaka vardır. Depremde zarar görmüş olması sebebiyle şu anda birçok anılar da yok oldu gitti. İnşallah yerine de inanıyorum ki Büyükşehir Belediyemiz çok daha güzel bir merkez yapacaktır. Ama bu arada ne yapacaktık? İşte Haluk hocam kendinde ifade ettiği gibi derhal dedim. Ne gerekiyorsa yapalım. Ben kendilerine binlerce kez teşekkür ediyorum. Biz zaten bir sanat merkezinin olması gerektiğinin farkındayız. Buna öncülük yaptıkları için de hem de belki de atıl durumda kalmaktan kurtardıkları için en verimli şekilde sanatseverlerin hizmetine sunacakları için ben kendilerine çok teşekkür ediyorum. Biz bu tarih itibariyle tatlı odasıyla birlikte taşın altına elimizi değil gövdemizi koyduk. Sanat için, kültür için ne gerekiyorsa hep beraber yapacağız. Bundan yana emin olun hiçbir şüphe buranın sağlıklı bir şekilde işlemesi için de elimizden geleni yapacağız. Bugün hocamın ifade ettiği gibi sergi salonunun açılışını yapacağız. Ama sonrasında diğer birimler de faaliyete geçecek. Konferans salonu gibi, toplantı salonu, ikinci servis salonu, Ders Kafeler, öğrencilerinin çalışmalarını sürdürdüğü o Ders Kafeleri de etkin halde kullanmak istiyoruz. Ve şu güzel binamız hepinizin yüreğine sağlık. Çok büyük emekler sonucunda yaptığınız bu binamızda çok daha güzelleşti. Bu sanat merkeziyle. Bütün sanat dostlarının buluşma noktası olacaktır. Ben buna inanıyorum. Hayırlı uğurlu olsun”

DR. AHMET SUNTUR: “BU EKSİĞİN TAMAMLANMASI MUTLULUK VERİCİ”

Adana Tabip Odası Başkanı Dr. Ahmet Suntur da konuşmasına 100. Yıl Kültür ve Sanat Merkezi’nin oluşumunda emeği geçen Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’e, Dr. Haluk Uygur’a, Dr. Ali İhsan Ökten’e ve Dr. Selahattin Menteş’e teşekkür ederek başladı.

Turhan Selçuk’ın kızı Aslı Selçuk’a teşekkür eden Dr. Ahmet Suntur, “Adana Tabip Odamızın ve Çukurova Belediyesinin katkıları ile bugün bir sanat ve kültür merkezi haline gelmesi sadece Çukurovalılar için değil, tüm Adana için, aynı zamanda var olan bir eksikliğin tamamlanması açısından da mutluluk vericidir. Son zamanlara baktığımızda toplumsal olarak oldukça yıkıcı bir süreçten geçtiğimizi söyleyebiliriz. Önce salgın, arkasından ekonomik kriz ve deprem tüm toplumu oldukça olumsuz etkilerken hekim ve sağlık emekçileri bu süreç içerisinde en fazla çalışan, hasta olan ve vefat eden meslek grubu olmuşlardır. Türk Tabipleri Birliği, tabip odalarımız ve hekimler bu süreçte canla başla ellerinden geleni yapmışlar, toplumun bu acılarını ellerinden geldiğince azaltmaya, yaralarını sarmaya çalışmışlardır. Bu nedenle onlara da ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Dr. Ahmet Suntur şöyle devam etti:

“Tabip odamızı bu hale getirmek kolay olmadı. Tabii ki burası üyelerimizin aidatları ile yapılmıştır. Ancak burası üye olsun veya olmasın tüm hekimlerin odasıdır, mekânıdır. Adana Tabip odamızı Tıp fakültesinde okuyan öğrencileri kütüphane ve çalışma alanı olarak kullanabilmektedir, yine Adana Tabip odası burs komisyonumuz tarafından 29 TIP fakültesi öğrencisine her ay düzenli burs imkanı sağlamaktadır. Adana Tabip Odası bundan böyle Çukurova Belediyesi ile yaptığımız protokol sayesinde sadece hekimlerin değil, tüm Çukurova bölgesinin de mekanı olmuştur. Sergi salonumuzun açılması ile birlikte Adana da önemli bir eksikliği gidermiş olduk.”

 

“Adana 230 kişilik konferans salonumuzun bitmesi ile de yine tüm kurumların faydalanacağı içerisinde çeşitli aktivitelerin, etkinliklerin yapılacağı bir mekan daha kazanmış olacak. Adana’mız için daha sanat dolu günler dileğimizdir. Bu nedenle binamızın daha da işlevsel hale gelmesini sağlayan tüm üyelerimize, geçmiş tüm yönetim kurullarına, bizlere yardım eden belediyelerimize, meslek odalarımıza, demokratik kitle örgütlerine, sivil toplum kuruluşlarına bir kez daha teşekkür ederim. Adana’mıza hayırlı olsun”.

DOÇ. DR. ALİ İHSAN ÖKTEN: “ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Türk Tabipleri Birliği 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten ise konuşmasında “Öncelikle Yüzüncü Yıl Kültür ve Sanat Merkezi’nin oluşumunda emeği geçen Çukurova Belediye Başkanı Sayın Soner Çetin’e Doktor Haluk Uygur’a ve Doktor Selahattin Menteşe ve Adana Yönetim Kurulu’na çok teşekkür ederim” ifadeleriyle başladı.

Turhan Selçuk’un Modern Türk karikatürünün öncüsü olan olduğunu vurgulayan Ali İhsan Ökten, Turhan Selçuk’un çizmeye Adana’da nasıl başladığını anlattı.

DR. HALUK UYGUR: “SANAT KİŞİLERİN DÜŞÜNME ALANI”

Kültür Sanat Merkezinin oluşmasında emeği olan, Çukurova Belediyesi ile Adana Tabip Odasının işbirliğinin mimarı olan Dr. Haluk Uygur da şu sözleri dile getirdi:

“Arkadaşlar tüylerim diken diken. Bunun bir değil, birden fazla nedeni var. Çünkü maalesef yakında geçirdiğimiz deprem nedeniyle yetmiş beşinci yıl sanat galerisinin yıkılmasıyla bu kentte hiç galeri kalmamıştı. Yani üç milyon nüfus olacak ve bir galerisi olmayacak. Sadece Afganistan’da var. Halbuki bu kentte daha evvelden altı yedi tane galeri var tabii. İkincisi ise bu galeriyi açarken Turan Selçuk sergisiyle açabilmiş olmak çok önemli bir iştir. Şimdi bana zaman zaman sorarlar derler ki ya deprem oldu, ekonomi çöktü işte sıkıntılar var. Sen sanat sanat diyorsun. Ne işe yarar o sanat? Şimdi bu bu da şöyle yanlış bir Ne var arkadaşlar? Herkes zanneder ki sanat bizim duvarı açtığımız karikatürler fotoğraflar veya resimler. Halbuki sanat o değil. Sanat bunu, bunları yapan kişilerin düşünme alanı. Bu düşünme alanını eğer ki gençlere bu dışında eğer ki eğitime, bu düşünme oranını eğer ki tüm halka yaydığınız zaman o düşünme alanı ekonomiyi de düzeltir, depreme dayanıklı inşaatlar da yapar. Ülkedeki savaşı benzer şeyleri de önler. Yani bizim sanat dediğimiz şey sadece sevgi salonlarının duvarında değil. Fabrikalarda mühendis, hastanelerde doktor, okullarda öğretmen olarak karşımıza çıktığı zaman yani bu Turan Selçuk’ların Yaşar Kemallerin, Abidin Dino’ların düşünme alanı bizim bizim buluşma alanımız”

Adana’da hiç galeri kalmadığını gördüklerini ve tüm kişi, kurumları dolaştıklarını belirten Dr. Haluk Uygur, sadece iki belediyeden olumlu yanıt aldıklarını, bunlardan birinin de Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin olduğunu açıkladı. Dr. Haluk Uygur sanata olan desteğinden dolayı Başkan Soner Çetin’e teşekkür etti.

Turhan Selçuk’u kızı Aslı Selçuk ise Adana’nın babası Turhan Selçuk ve Amcası İlhan Selçuk’un hayatında önemli yer tuttuğunu anlattı.

Selçuk’ların Adana yaşamına ilişkin ayrıntılar veren Aslı Selçuk, Adana’da Abidin Dino, Yaşar Kemal ile tanıştıklarını ve birbirlerinden beslendiklerini söyledi. Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi ve davetliler Turhan Selçuk’un Söz Çizginin sergisi gezdi.

Mehtap abla