DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Takipsizlik kararına halktan tepki: “İnsanları Deprem Öldürmez, Binalar Öldürür”

Yayınlanma Tarihi : Google News
Takipsizlik kararına halktan tepki: “İnsanları Deprem Öldürmez, Binalar Öldürür”

✍ Haber: Serhad Lenger

Adana‘nın Çukurova ilçesine bağlı Yurt mahallesinde bulunan 4 Bloktan oluşan Tutar Sitesi’nin diğer blokları sağlam kalmasına karşın C Blok’u 6 Şubat Kahramanmaraş depreminde yıkıldı. 65 kişi hayatını kaybetti.

dokuz8‘de yer alan habere göre, 6 Şubat depreminin 6.ayı dolayısıyla apartman sakinleri tarafından bir anma etkinliği düzenlendi. Hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu. Sonrasında apartman adına süreci takip eden avukatlar, davanın sonuçsuz kalmasıyla ilgili bir basın açıklaması yaptılar.

Yakınları tarafından hayatını kaybedenleri temsilen 65 tane sandalyenin üzerine karanfil bırakıldı. 65 adet siyah balon gökyüzüne bırakıldı.

partman sakinleri, “İnsanları Deprem Öldürmez, Binalar Öldürür, “Deprem Felaketimiz Olmasın”, “Sorumlular Cezalandırılsın”, “Sorularımıza Cevap, Etkin Soruşturma, Adil Yargılanma İstiyoruz”, “Afet Alınyazısı Değil İhmaldir” yazan pankart ve dövizlerle verilen takipsizlik kararına tepki gösterdi.

Apartmanın eski sakinlerinden Sercan hanım, apartmanın altındaki dükkanın, 2020 yılında pandemi döneminde yapılan tadilatta binanın kolonlarının kestiğini söyledi.

Yıkılan apartmanın karşısındaki apartmanın altında tesisatçı dükkanı olan Ulvi, depremin olduğu gece enkazdan 4 kişiyi sağ çıkardığını ve enkazda çalışırlarken itfaiye görevlileri yetkililerin olmadığını belirtti.

17 Kasım 2023 tarihinde davanın duruşmasının görüleceğini ve kamuoyundan dava sürecinin kamuoyunda gündem oluşturabilmesi için destek istediklerini ifade etti.