DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Köln Interkultur Derneği’nin Korosu 22 Aralık’ta  Sahne Alıyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
Köln Interkultur Derneği’nin Korosu 22 Aralık’ta  Sahne Alıyor

 

Almanya’nın Köln şehrinde Göçmenlere ve Almanlara uyum, eğitim, aile danışmanlığı, şiddet karşıtlığı, bağımlılıkla mücadele ve kültürel  gibi  çeşitli alanlarda çok dilli ve kültürlü profesyonel uzmanlar tarafından Danışmanlık hizmeti veren Interkultur Derneği’nin Korosu 22.12.2023, Cuma akşamı saat 19.00′ da Lutherkirche Südstadt’ ta Mehmet Akbaşın Koro şefliğinde bir konser verecek.

Anadolu’dan sesler, tınılar, ezgiler   adlı konserde Anadolu’nun zengin ve derin müzik kültürünün ürünü olan ezgiler sekiz dilde seslendirilecek. 2013 yılında kurulan Intertürk Derneği, göçmenlerin toplumsal yaşama Köln’deki kültürel hayata katılımı içinde faaliyet gösteriyor. Yine ırkçılık, ayrımcılıkla da mücadele eden dernek hayatın bir çok alanında Kölnlü göçmenlerin severek gittiği, destek, yardım aldığı bir adres, sosyal kurum olmuş durumda.

“Sekiz farklı dilde halk ezgileri seslendirilecek”

Sekiz farklı dilde halk ezgilerini seslendiren bu grup, koro şefi Mehmet Akbaş ve piyano öğretmeni Emin Alıcı yönetiminde faaliyet göstermektedir. 25 kişilik grup, çeşitli konserlerde yer aldı ve şimdi Lutherkirche’de sahne alacak. Türkiye’den katılan Keman Virtüözü Erdem Altınses, Perküsyon da Ömer Avcı, Piyanoda M. Emin Alıcı, Gitarda Irmak Karaca, Temburda Mustafa Demir ve Bağlamada Umut Altıntaş ayrıca Nurullah Turgut Erbane de konuk müzisyen olarak da bu konserde yer alacaklar.

Çok kültürlü coğrafyanın sesi ve Kürt müziğinin Avrupa’daki öncülerinden sanatçı Mehmet Akbaş, InterKültür e.V. Korosu ile 3 Ekim 2023 tarihinde Köln Filarmoni’de diğer koro gruplarıyla birlikte konser verdi. Şimdi, iki yıldır yönettiği InterKültür korosuyla 22 Aralık’ta Lutherkirche’de sekiz dilde seslendirilen ezgilerle dinleyicilerle buluşacak.

Intertürk Korosu bu Konsere Köln ve çevresindeki tüm dostları bekliyor.

Çukurova Bülten – Almanya