DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.324,01 -0.802

Gazeteci Sedat Yılmaz Ceza Evinden Çıktı, Yılmaz: “Kürtlerin Yolu Bir Şekilde Cezaevine Düşüyor”

Yayınlanma Tarihi : Google News
Gazeteci Sedat Yılmaz Ceza Evinden Çıktı, Yılmaz: “Kürtlerin Yolu Bir Şekilde Cezaevine Düşüyor”

MA Editörü Sedat Yılmaz, hakkında verilen tahliye kararı ardından cezaevinden çıktı

Ankara merkezli soruşturma kapsamında 29 Nisan’da Amed’te gözaltına alınan ve 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde tutuklanan Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Sedat Yılmaz’ın “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt kurmak ve yönetmek” iddialarıyla yargılandığı davanın ilk duruşması Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. İlk duruşmasında tahliye edilen Yılmaz, yaklaşık 8 aylık tutukluğunun ardından cezaevinden çıktı.

Diyarbakır Kapalı Cezaevi önünden tahliye edilen Yılmaz’ı cezaevi önünde ailesi, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği (MKG) ve çok sayıda gazeteci çiçek ve alkışlarla karşıladı.

‘Aklım bu duvarın arkasındaki insanlarda kaldı’

Cezaevinde tahliye olan MA editörü Sedat Yılmaz , “Kürtlerin yolu bir şekilde cezaevine düşüyor. Maalesef bir şekilde alınıyorsunuz 7 ay bir şekilde sorgusuz sualsiz temelsiz cezaevinde tutuluyorsunuz. Altı boş polisiye rol ve oyunlarla bir şekilde cezaevine konuluyorsunuz. Bunların bir anlamı yok. Bugün bırakıldık yarın bir daha alınırız çünkü riskli ve tehlikeli bir meslek sürdürmeye devam ediyoruz ve sürdüreceğiz de. Dolayısıyla bu ülkede bireysel özgürlüklerin bir anlamı yok. Duvarların arkasında binlerce insan çok ağır koşul ve şartlarda bir yaşam mücadelesi veriyor. Dolayısıyla benim ruhum aklım beynim bu duvarların arkasındaki insanlarda kaldı. Umarım onlar için elimden gelen bir şeyleri yapabilirim. Elimdeki mesleğimle gazetecilikle onlar için bir şeyler ortaya koyabilirim. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Sizleri yeniden görmek ve bir araya gelmek benim için onur vericidir” diye konuştu.

(Yeni Yaşam)