DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.212,69 -1.072

Denge ve Denetleme Ağı, Genel Kurulunu tamamladı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Denge ve Denetleme Ağı, Genel Kurulunu tamamladı

Türkiye’nin dört bir yanından ve farklı çalışma alanlarındaki sivil toplum örgütlerinden 300’e yakın üyesi bulunan Denge ve Denetleme Ağı (DDA), önümüzdeki 3 yıl boyunca görev yapacak yeni yapı aktörlerini belirledi.

DDA’nın 3. Olağan Genel Kurulu, üyelerin de katılımıyla heyecanlı bir seçim yarışına sahne oldu.
Ankara’da gerçekleştirilen 3. Olağan Genel Kurul’da, DDA’nın karar mekanizması olan Koordinasyon Grubu (KG) için seçim yapılırken Genel Kurul’da, DDA’ya üye sivil toplum örgütlerinden 1’er delege oy kullandı. Genel Kurul’da ayrıca 3 yıllık faaliyet raporu ve bütçe de delegelerin oyuyla aklandı.

Ataş: “Sivil toplumun demokrasi talebini güçlendirmeliyiz”

DDA Genel Koordinatörü Hayriye Ataş, Genel Kurul’da yaptığı açılış konuşmasında, yeni dönemde seçilen adayları zor olduğu kadar önemli ve heyecan verici bir üç yıl beklediğini ifade ederken şunları kaydetti:

“Tüm çalışmalarımızı siz değerli üyelerimizin aktif katılımıyla yürütüyoruz ve tam olarak bu katılımcılık ilkesinden ötürü de ağın tüm karar organları seçilerek göreve geliyor.
Seçim sandığı, demokrasilerde meşruiyetin kurulduğu yerdir. Seçimli genel kurulumuzda göreve talip olan adaylardan yarışı önde tamamlayanları, zor olduğu kadar mühim ve heyecan verici bir üç yıl bekliyor. Önümüzdeki yeni dönemde çok çalışmalı, sivil toplumun demokrasi talebini güçlendirmeli ve sesinin karar mekanizmalarına yansımasını sağlamalıyız.”

DDA 3. Olağan Genel Kurulu’nda belirlenen KOORDİNASYON GRUBU üyeleri şöyle:

Fuat Keyman, İstanbul Politikalar Merkezi
Deniz Yazgan Şenay, Ceviz Otizm Araştırmaları ve Toplumsal Savunma Derneği
Muratcan Işıldak, Genç Düşünce Enstitüsü
Meral Özdemir, Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi
İsmail Çevikbaş, HEY Akademi
Sedef Ünver, SHUDER İzmir Şubesi
Yıldırım Kaya, Doğal Yaşam Derneği
Kadri İnce, Adalet Sistemini İzleme Derneği
Zinet Ayhan, Batman Barosu Kadın Hakları Merkezi
Merve Demircan, İYADER
Ömer Atalar, Hak İnisiyatifi Derneği
Kerem Ateş, TÜSODER
Zübeyde Ozanözü, Anadolu Kadın, Eğitim, Kültür, Sanat ve Dayanışma Derneği
Hüreyye Özdemir, Demokrasi, Kadın ve Gençlik Derneği
Özgün Kaplama, Youthart – Gençlik, Sanat, Araştırma ve Eğitim Derneği
Yuhanna Aktaş, Mardin Süryani Birliği Derneği

DDA KİMDİR?

Denge ve Denetleme Ağı (DDA), toplumun çeşitli kesimleri ile farklı siyasi görüşlerden ulusal ve yerel 300’e yakın sivil toplum örgütünün, on binlerce destekçi ile takipçinin, katılımcı ve çoğulcu demokrasinin güçlenmesi için bir arada mücadele ettiği bir hareket. 2011 yılında yeni anayasa çalışmaları sırasında bir araya gelen ağ, Temmuz 2012’den bu yana izleme, politika üretimi, kamuoyu oluşturma ve savunuculuk yöntemlerini kullanarak, Türkiye’nin demokratikleşmesinde vazgeçilmez olan denge ve denetleme sisteminin güçlendirilmesine katkı sunmaya çalışıyor. Ağın bu hedef çerçevesinde öncelikleri, güvenilir ve tarafsız bilgi üretmek ile aktif vatandaşlık bilincinin yerleşmesi için çalışmalar yürütmek. DDA, işleyen bir denge denetleme sistemi için reforma ihtiyaç duyulan anayasa, yasama, yürütme, yargı, medya, yerel yönetimler ve sivil toplum alanlarında “reform grupları” aracılığıyla faaliyet gösteriyor.